Prodejcům aut nejvíce věří ve Velké Británii. V Česku jsme nad průměrem

Při koupi ojetého auta je důvěra tím nejdůležitějším. V každé zemi však mohou mít lidé k prodejcům úplně jinou míru důvěry. Odborníci z carVertical proto udělali výzkum v 17 zemích mezi 4 500 lidmi, abychom zjistili, co si o prodejcích myslí. Respondentů se ptali, jestli věří prodejcům ojetých aut, jestli považují nákup ojetého vozu za bezpečný a do jaké míry očekávají, že prodejci splní své sliby.

Prodejcům nejvíc věří Britové

Kupující ve střední a západní Evropě mají v prodejce větší důvěru než ve východní Evropě, kde jsou nejrůznější podvody častější. Největší důvěru výzkumníci zaznamenali ve Spojeném království (skóre 122,2), Finsku (120,4), Slovinsku (109,7), Německu (109,4), Slovensku (107,5) a v České republice (106,4). 

Tato vysoká důvěra nám ale neříká nic o tom, jestli je zasloužená. Například ve Spojeném království má 14,5 % automobilů stočené kilometry, což naznačuje, že trh s ojetými automobily není až tak poctivý. Jelikož Britové důvěřují prodejcům víc než lidé v jiných zemích, je pravděpodobné, že budou také zranitelnější vůči podvodům.

Jak vysvětluje Matas Buzelis, odborník na automobilový průmysl a vedoucí komunikace ve společnosti carVertical, Velká Británie se od zbytku Evropy velmi liší, protože podíl dovezených ojetých automobilů je tady výrazně nižší: „S menším podílem dovozu na trhu má Velká Británie méně přeshraničních obchodů s ojetými vozy. To znamená, že riziko pořízení auta se stočenými kilometry může být nižší. Britský trh má však jiné problémy. Ke špatné zkušenosti při nákupu auta tady můžou vést skryté odpisy a problémy s nevypořádaným financováním,“ říká Matas Buzelis. 

Nejnižší důvěra je ve východní Evropě

Mezi země se střední mírou důvěry patří Francie (102), Srbsko (100,2), Lotyšsko (94,5), Polsko (94,2), Itálie (93,7), Chorvatsko (93,3) a Rumunsko (92,8). Zdá se, že kupující v těchto zemích jsou si více vědomi nepoctivých prodejců a obvykle jsou při nákupu ojetého vozu opatrnější. Prodejcům nejméně důvěřují zákazníci v Estonsku (88), Litvě (81,6), Maďarsku (80,5) a Bulharsku (79,5). Tyto země mají dlouhou historii podvodů s automobily. Mnoho vozidel má stočené tachometry nebo byly ve větším rozsahu bourané. Protože se mnoho řidičů v těchto zemích stalo obětí nečestných prodejců, průměrná důvěra je nízká.

Buzelis poznamenává, že ojetá auta se obvykle přesunují ze západu na východ. Vozidlům se většinou stáčí tachometry až v zemích, do kterých se vyvezla, a tam se pak dostávají na trh s ojetými auty. Podvodníci přináší výhodné nabídky, ale většinou jenom díky falšování historie aut.

Mileniálové prodejcům ojetých aut nevěří

Podle našich průzkumů v carVertical důvěřuje prodejcům až 55 % řidičů, kteří se vyznají v technických náležitostech aut. Ti, kteří se v autech vyznají méně, mívají pak důvěru nižší (17,5 %).  Pokud je kupující zkušený mechanik, pravděpodobněji si všimne špatného stavu auta a nemusí se tolik bát o své peníze. Člověk s menšími znalostmi může mít potíže s důvěrou v prodejce právě proto, že nedokáže správně posoudit stav vozidla a vyhnout se tak špatnému nákupu.

Mladší generace prodejcům důvěřuje méně. Pouze 17,9 % lidí ve věku 25–34 let důvěřuje prodejcům ojetých vozidel ve srovnání s 30,3 % lidí ve věku 35–44 let. To může naznačovat, že mileniálové jsou víc informováni o podvodech s automobily a potenciální škodě, kterou jim může vozidlo ve špatném stavu způsobit.

„Mladší generace je taky víc zvyklá nakupovat online. Kupující mají při nákupu na internetu často možnost produkt vrátit, když nesplňuje očekávání nebo má vady. U ojetých aut to však v některých zemích neplatí, a celý postup je tak mnohem složitější. Možná i to může přispívat k nedostatku důvěry,“ říká Matas Buzelis.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close