Povinná výbava automobilu se zmenší

Ministerstvo dopravy přišlo před pár dny s návrhem změn vyhlášky, který potěší většinu řidičů, méně už prodejce automobilového vybavení. Podle něj se od října počítá se zmenšením obsahu povinné výbavy vozidel. Nově už by řidiči nemuseli vozit náhradní žárovky nebo pojistky. V lékárničkách pro poskytnutí první pomoci by nově nemusely být také nůžky, plastová rouška, trojcípý šátek nebo náplasti s polštářkem.

Novinkou má být také nevyžadování výměny lékárničky po expiraci jednotlivých komponent. Změny vyhlášky ještě projedná Legislativní rada vlády.

Obsah autolékárničky podle zamýšlené změny vyhlášky, zdroj: Ministerstvo dopravy

Obsah autolékárničky podle zamýšlené změny vyhlášky, zdroj: Ministerstvo dopravy

 

„Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u nových aut řidiči stejně nechávají výměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci,“ vysvětluje ministr dopravy Dan Ťok.

Změna vyhlášky dále rozvíjí již započatý trend týkající se náhradního kola. Většina nových aut jím již není vybavena. Místo toho řidič v kufru najde sadu na opravu defektu.

Povinná výbava podle návrhu změn vyhlášky, zdroj: Ministerstvo dopravy

Povinná výbava podle návrhu změn vyhlášky, zdroj: Ministerstvo dopravy

„Vozit rezervní kolo nemusejí vozidla s pneumatikami, které umožňují dojet, a zároveň indikují defekt. Vozidla také mohou mít místo rezervy prostředky pro bezdemontážní opravu poškozené pneumatiky. Třetí výjimkou jsou pak vozidla, která mají zajištěnou asistenční službu, která zajišťuje výměnu nebo opravu poškozené pneumatiky nepřetržitě na celém území České republiky,“ dodává k této novince ministr dopravy.

Návrh změn vyhlášky ještě musí projednat Legislativní rada vlády. Počítá se s účinností od 1. října letošního roku.

zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close