Plánujete koupi nového rodinného auta? A nevyplatilo by se vám si ho jen vypůjčit?

Nákup auta je vždy citelným zásahem do rodinného rozpočtu. Je úplně jedno, jestli se kupuje nový bourák za milion, nebo ojetina za pár platů. Citelné ztráty na našetřených penězích poznáte vždy. A často přemýšlíte o tom, jak nakoupit co nejvýhodněji. Co se tak na celý problém podívat takříkajíc z vrtulníku a promyslet si, jestli je pro vás vlastnictví vozu vůbec výhodné?

Kolik stojí půjčit si auto?

Vedle obligátní koupě totiž existuje i možnost si vůz jen vypůjčit. Pro ty, kdo auto potřebují denně, je zřejmě zajímavá možnost dlouhodobého pronájmu nebo tzv. operativního leasingu. Řidiči tím odpadá spousta povinností a nenadálých výdajů, které jsou s vlastnictvím auta spojeny – pojištění, výměna pneumatik nebo pravidelný servis. To vše je součástí domluvené ceny za pronájem.

Jenže pak jsou mezi námi i řidiči, kteří se za volant dostanou jen zřídka. Bydlíte-li na vesnici nebo malém městě, je to pro vás asi jen těžko představitelné, ale pokud žijete v Praze či jiném velkoměstě, auto jistě nepotřebujete každý den. Do práce se dostanete městskou hromadnou dopravou a vozidlo se vám hodí možná jen jednou za čtrnáct dnů na velký nákup a pořádný víkendový výlet. A právě takto jednou za čtrnáct dnů nebo s jinou frekvencí podle vaší potřeby si můžete auto půjčit. Půjčovna aut vyřeší všechny formality rychle, ručí za veškerý servis a pojištění a navíc nabízí služby, které v rámci běžného operativního leasingu nedostanete – třeba zapůjčení autosedačky nebo střešních nosičů. Samotná zápůjčka přitom není zas tak drahá. Třeba Octavii 3. generace můžete mít na víkend už za nějaké tři tisíce korun. Jistě, patnáct stovek za den není zanedbatelná částka. Pokud ji však srovnáte s pořizovací cenou auta přibližně 400 tisíc korun, jedná se o pakatel. Za tuto částku máte zaplaceno více než 100 takových víkendů a bez starostí, jako je například zjišťování, jak zajet nové auto nebo kde ho servisovat.

Koupit nebo půjčit si?

Koupit nebo půjčit si?

Výhody vlastnictví auta

Kdyby ale vše bylo tak jednoduché, auta zhusta vlastní půjčovny a my je střídáme jako ponožky. Vlastnictví auta má též svoje výhody a není jich málo. Pro někoho je zásadní, že ví, že používá věc, která mu říká pane. Představa, že “moje” auto řídí také někdo jiný, je pro někoho prostě nepříjemná. Nejen emoce ale mohou být důvodem pro koupi vozu. Pokud potřebujete auto často nebo nenadále, takže si výpůjčku nemůžete sjednat včas dopředu, půjčovna aut vás neuspokojí. A stejné je to i v případě, že chcete mít jistotu, že auto můžete kdykoli použít.

I tak si myslíte, že se vám vyplatí si auto spíše půjčit, než si ho rovnou koupit? Tak se ještě jednou vraťme k porovnání ceny výpůjčky a pořízení nového auta. Při obvyklých cenách se vám hodnota vozu vrátí za asi 100-150 víkendových výpůjček, nebo za až 500 dnů dlouhodobých výpůjček. Pokud ale hovoříme o autě za půl milionu, velmi pravděpodobně bude mít za pár let stále ještě nějakou hodnotu. I s tou je třeba počítat. Aby se vám tedy půjčování auta vyplatilo, musíte vědět, že jej budete využívat opravdu jen velmi zřídka a jeho využití můžete plánovat dopředu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close