Od října se změní kolony na víceproudých tazích. Ulička pro záchranáře povede jinudy

Potřebou sladit česká pravidla s těmi v Německu, Rakousku a v nejbližší době i u našich východních sousedů odůvodňuje ministr dopravy Dan Ťok změnu v pravidlech pro chování řidičů v kolonách. Ti mají dosud vytvářet uličku pro policii, hasiče či záchranáře mezi pravým a přiléhajícím jízdním pruhem.

Od října se situace změní a ulička pro záchranáře by měla vznikat mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Na většině dálnic, kde se jezdí pouze ve dvou pruzích, se nemění vůbec nic. Tam, kde jsou tři nebo více, je třeba si dávat pozor a více přemýšlet. Změnu dnes schválil Senát v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. Její součástí je i novinka, podle které budou moci hasičské a sanitní vozy zároveň použít kombinaci modrého a červeného majáku.

Novela počítá i se sankcemi za neoprávněný vjezd do uličky. Za něj může být uložena pokuta až 2500 korun.

Ulička pro záchranáře podle novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, zdroj: ministerstvo dopravy

Ulička pro záchranáře podle novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, zdroj: ministerstvo dopravy

Doslovné znění bodu 41 odstavec 8 zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou ještě musí podepsat prezident:

„Není-li dálnice nebo silnice pro motorová vozidla s nejméně dvěma jízdními pruhy volně průjezdná z důvodu kolony stojících nebo pomalu jedoucích vozidel, jsou řidiči vozidel povinni vytvořit mezi jízdními pruhy prostor pro průjezd vozidel s právem přednostní jízdy; při tom smějí vjet na krajnici nebo na střední dělící pás. Jsou-li v jednom směru jízdy více než dva jízdní pruhy, vytváří se tento prostor mezi jízdním pruhem, který je nejvíce vlevo, a k němu přiléhajícím jízdním pruhem. Do tohoto prostoru smějí vjet pouze vozidla s právem přednostní jízdy, vozidla správce pozemní komunikace a vozidla sloužící k odstranění následků dopravní nehody nebo překážky provozu na pozemních komunikacích.“

zdroj: Ministerstvo dopravy

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close