Nová kola? Jednoduchý způsob, jak osvěžit vzhled vašeho vozu

Kola dělají auto. Tohle klišé jste už určitě někdy slyšeli. Pravdy je na něm ale opravdu požehnaně. Velké hliníkové ráfky prostě vzhled celého vozu pozvednou a z nenápadné šmudly udělají ozdobu každého parkoviště. A nemusí jít ani o vysokou investici.

Pokud se zálibou listujete v cenících a cenových nabídkách různých modelů různých automobilek, už vás to určitě udeřilo do očí. Čím vyšší výbavový stupeň, tím větší kola. Na první pohled to vypadá paradoxně. Vždyť ráfky s menším průměrem znamenají, že na obutém kole musí být pneumatika s mnohem vyšším profilem, která logicky přispívá pohodlí. Guma prostě pruží a čím víc jí je, tím měkčeji auto pruží.

Alu kola, zdroj foto: Pixabay

Alu kola, zdroj foto: Pixabay

Jenže konstruktéři dnes umějí divy a podvozek dovedou naladit, že jej ani velká kola nerozhodí. Pokud se nebudete pouštět do nějakých extrémů, citelně prkenného pružení se ani s velkými koly bát nemusíte. Naopak se můžete těšit hned ze dvou pozitiv.

Tím prvním jsou lepší jízdní vlastnosti zejména v zatáčkách. Nízkoprofilová guma se nežvýkne a neslané nemastné řízení se rázem může změnit v téměř sportovní pocit na volantu. Koně ani kilowatty samozřejmě velká kola nepřidají, ale radost z jízdy přinést dokážou.

A radost z jízdy není jedinou radostí, kterou vlastnictví auta přináší. Koho by nezahřálo u srdce, když se právě za jeho autem otáčejí kolemjdoucí, nebo když se mu jeho vlastní auto líbí tolik, že se za ním rád otočí, když od něj odchází? Ano, vzhled vozu nelze podceňovat. Spoustu aut prodává hlavně jejich vizáž. A vy ji můžete snadno změnit jediným úkonem – koupí nových kol.

Jaká kola vybrat?

Jakmile se pro výměnu rozhodnete, jistě začnete vybírat, kterými koly váš vůz zkrášlíte. Rychle ale přijdete na to, že hliníkových kol je na trhu velká spousta. Vyznat se v nabídce je skoro až nemožné. Výrobců jsou spousty a jejich nabídka takřka neomezená. Jenže ne každá kola půjdou právě na vaše auto.

Asi je vám jasné, že jednotlivé modely se musí lišit například počtem děr na šrouby, které kolo drží na autě. Ne příliš častým zjevem je trojice šroubů. Menší auta často mívají čtyři šrouby a větší a těžší pět. Autobusy a náklaďáky samozřejmě ještě mnohem více. Neliší se ale jen počet šroubů, ale i mezery mezi nimi. A ani to není vše. Ani středová díra uprostřed disku není vždy stejně velká. Je proto třeba vždy vybírat taková kola, aby byla kompatibilní s vaším vozem.

A vedle toho musí být i legální. To znamená, že nesmí mít rozměr, který nemáte zapsán v technickém průkazu. Právě tam totiž najdete průměr disku, jeho šířku a takzvané ET. Tato hodnota udává, jak moc kola vystupují z podběhů, nebo naopak, jak jsou do nich vpadlá. Překročení této hodnoty může mít za následek, že kola budou dřít o podběh či blatník.

Pokud však větší kola, jimiž chcete zkrášlit váš vůz, nemáte zapsána v technickém průkazu, zoufat nemusíte. Vyberete-li taková, která jejich výrobce připravil i pro váš typ vozu, dostanete k nim tzv. typový list. S ním a se žádostí o změnu údajů v technickém průkazu pak navštívíte příslušný úřad a rázem máte kola na svém voze naprosto legálně.

V opačném případě byste se vystavovali riziku vážných problémů. Nejen, že auto s koly o jiném rozměru, než jaká jsou zapsána v technickém průkazu, není technicky způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Pokud by došlo k nehodě, pojišťovny by se na tomto základě snažily zbavit povinnosti proplácet škody v plné výši.

Kde kola vybrat?

Už víme, jaká kola vybrat, ale ještě nevíme, kde je vybrat. Obchodů s hlinkovými disky je nepočítaně. Určitě lze doporučit specializovaný obchod, ideálně i s e-shopem. Dobrý poznáte nejen podle široké nabídky. Známkou kvality je například i fakt, zda jsou kola skladem nebo uživatelská přívětivost takového e-shopu. Poznáte snadno, zda se kola hodí pro vás vůz? Je dokonce součástí webu i konfigurátor, díky němuž si můžete prohlédnout, jak budou kola vypadat na vašem autě? Pak jste na správné adrese. A to samé lze říci, když se obchod chlubí certifikáty jako například ISO, VIA nebo JWL či dlouhou historií a snímky od spokojených zákazníků.

Samozřejmostí pak je, že budete koukat i na cenu. V tomto směru je třeba zmínit, že se rozhodně nemusíte držet pouze českého rybníčku. V rámci celé Evropské unie můžete nakupovat za velmi podobných podmínek jako u nás. Jen ty ceny mohou být výrazně výhodnější. Některé e-shopy, jako například polský ladnefelgi.pl, vysloveně cílí na klienty po celé Evropě. Kromě výhodných cen nabízí i českou lokalizaci e-shopu nebo rychlé doručení. Prostě jako byste nakupovali z vedlejšího města.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close