Nošovická fabrika Hyundai slaví 10 let

V sobotu 3. listopadu si nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech připomněla 10. výročí zahájení sériové výroby. Výročí je to o to významnější, že se stále jedná o jediný závod této korejské automobilky na území Evropské unie.Desetileté působení na severní Moravě znamenalo uspokojení téměř tří milionů zákazníků. Celkem se tu k 1. listopadu vyrobilo již 2.835.000 aut. Klíčky od nich si noví majitelé přebrali v 66 zemích po celém světě. Nejvíce v Německu a Velké Británii. V tuzemsku zůstalo 3,5% vozů.

Hyundai i30 N, foto: Hyundai

Hyundai i30 N, foto: Hyundai

Jádro zdejšího portfolia od začátku tvoří kompaktní model Hyundai Tucson/ix35. Dvě generace SUV znamenaly zatím 1 400 000 vyrobených kusů.

Ještě o generaci více prošlo rukama zdejších dělníků klasických kompaktů i30. I jeho počet překročil jeden milion. A první vůz, který tu vyrobili, měl na bílé zádi také nápis i30. Česká klientela však velmi často sahá i po dalších zdejších výrobcích – MPV Hyundai ix20 a Kia Venga. Zatím nejnovějším modelem je sportovní vůz Hyundai i30 Fastback N.

Nošovický závod je také jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu. Pouze v továrně pracuje 3.190 lidí. Váže se k ní však dalších 8.700 u subdodavatelů, kteří automobilku na severní Moravu následovali.

Kromě kompletních aut se v Nošovicích vyrábějí i převodovky. Za deset let jich tu bylo celkem vyrobeno 3.969.000, z nichž 1.754.000 bylo použito při výrobě aut Hyundai v Nošovicích, a zbylých 2.215.000 převodovek bylo exportováno do sesterského závodu Kia Motors Slovakia (KMS) v Žilině a Hyundai Motor Manufacturing Rus (HMMR) v Petrohradu.

zdroj: Hyundai Motor Manufacturing Czech

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close