Nosiče kol a střešní boxy na auto

Stoupající rtuť teploměru i sluneční kotouč na obloze začíná hnát většinu Čechů ven. Spolu s příchodem outdoorových aktivit se mění i požadavky na automobily. Ze solí ušmudlaných přepravníků do práce a na nákup se stávají hrdé rodinné dostavníky vozící o víkendech své smečky na chalupy a výlety. Ne každý vůz je z výroby vybaven dostatečnou litráží v zavazadlovém prostoru, a tak je třeba před letní sezónou popřemýšlet, jak zvýšit jeho přepravní kapacitu. Výbornými pomocníky v tomto směru jsou nosiče kol a střešní boxy na auto.

Trh nabízí nepřebernou paletu všemožných typů těchto zařízení a pro zákazníka je poměrně složité vybrat si ten pravý. Základ úspěchu s koupí položíte už výběrem solidního prodejce. Dnes není problém vyhledat recenze na jednotlivé obchody na internetu. Patří mezi ně například firma Filson s pobočkou v Praze a v Brně. Kvalifikovaný personál vám totiž dobře poradí se všemi jednotlivostmi, u nichž si nejste jisti. A věřte, že takových bude celá řada.

Základní představu o tom, co vlastně chcete koupit, byste měli mít ještě před příchodem do prodejny. Pokud jde o nosiče na kolo, měli byste tušit, kde kola chcete vozit. Za klasické řešení lze označit převoz na střeše. Ten má ale řadu nevýhod. Mezi ty hlavní patří zejména ne moc snadné uchycení převážených kol a jejich následovné snímání. Bicykly při tomto způsobu transportu navíc výrazně zhoršují aerodynamiku vozu a zejména na dálnici zvyšují spotřebu. Při vjezdu do nízkých prostor se navíc jako na potvoru snadno zapomene, že nad sebou máte poněkud vyšší náklad. Znáte to…

Spousta řidičů-cyklistů tak preferuje převoz kol v závětří za vozem. Není nutné kvůli tomu pořizovat tažné zařízení, protože existují nosiče kol, které se připevňují přímo na páté dveře vozu. Pokud už tažné zařízení máte, zkontrolujte si, zda má dostatečnou nosnost. Nosič a tři kola na něm snadno přesáhnou 50 kg. Možná budete potřebovat i redukci k zásuvce. Zatímco většina vozů u nás je vybavena starší 7-pinovou, mezi nosiči kol na tažné dominují 13-pinové zástrčky. Při výběru dejte pozor i na to, zda se při nasazeném nosiči dostanete do kufru. Plánujete-li převážet více kol, zkontrolujte, jestli se vedle sebe vejdou zejména v oblasti os kol a řidítek. Skladnost samotného nosiče a jeho pevnost jsou pak už jen třešničky na dortu.

Oproti tomu střešní boxy vypadají jako méně náročné na výběr. Není tomu ale tak. Volba vhodné velikosti a objemu by neměla být jedinou vaší starostí. Zkontrolovat byste měli také kvalitu materiálu, ze kterého je box vyroben, i jeho nosnost, snadný přístup k nákladu, systém uchycení k příčníkům a jeho uživatelskou přívětivost, systém uchycení nákladu v rakvi, kvalitu zámků,… Inu, je toho dost. Člověk, který nenakupuje podobné zboží každou chvíli, by si určitě měl nechat poradit. A jsme zas u toho personálu v prodejně, že…

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close