Než prodáte auto, je třeba přemýšlet…

Nákup a vlastnictví vozu je obvykle spojeno s příjemnými zážitky, alespoň tedy u většiny z nás – motoristických nadšenců. Naopak jeho prodej může být tak trochu smutné loučení se členem rodiny. Negativní emoce navíc může rozvířit i zdánlivě nevinné slůvko ve smlouvě. Takovým může být třeba pojem komisní prodej. Pokud přijdete do autobazaru, kde se vám vrhnou v ústrety s úsměvem a mnoha větami o komisi, nečekejte, že svolají koncilium k ohodnocení vašeho vozu. Takhle totiž výkup ojetých aut nemá vypadat.

A proč? Nejdříve je třeba si vysvětlit rozdíl mezi výkupem a komisním prodejem. Zatímco při výkupu se mění majitel okamžitě a stává se jím přeprodávající fyzická nebo právnická osoba, v případě komise nabízí autobazar pouze výstavní místo na prodejní ploše. Majitel vozu zůstává stejný, dokud si jej někdo nekoupí. Že je to jedno? Tak to se pletete!

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Na prvním místě je třeba zmínit rychlost a jistotu vyřízení v případě výkupu. S autem přijedete k prodejci, někdy dokonce on k Vám, po nutné prohlídce dokladů a stavu vozu se sepíše kupní smlouva a peníze jsou okamžitě vaše. Při komisním prodeji si na peníze počkáte a nikdy dopředu nevíte, kolik to bude. Bazarník auto přijme s tím, že jej prodá za sto tisíc, a za měsíc se můžete těšit na telefonát: “Panáčku, mně to tady zabírá místo. Budeme muset slevit…” Tedy vy budete muset slevit.

Další výhodou výkupu vozidel je fakt, že koncovému majiteli vůz prodává někdo jiný než vy. Záruka jde tedy za ním a nikoli za vámi. I proto se do komise přijímají především auta, u kterých se dá čekat nějaký háček. Solidní firmu poznáte i podle toho, že auta zásadně vykupuje, a to i ta, která mají například propadlou STK.

Naopak zvýšit šance na solidní cenovou nabídku se vám podaří, pokud k autu máte všechny klíčky a servisní knížku nebo jste prvními majiteli. Český původ vozidla a tovární záruka jsou také výhodami. O takové auto se kupci poperou. A nemusíte kvůli tomu do velkého města. Pokud to tam ale nemáte daleko, zkuste to. Výkup vozů v Praze nabízí podstatně širší možnosti, než někde na dědině.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close