Musíte mít zimní pneumatiky, i když nenapadal sníh a je nad nulou?

Zimní pneumatiky jsou velmi diskutované téma, ve kterém řidiči stále nemají úplně jasno o tom, co je správné, a co nikoliv. Podívejme se na danou problematiku blíže. Většina řidičů samozřejmě ví, že mít zimní pneumatiky je třeba mít mezi 1. listopadem a 31. březnem. Bez ohledu na to, zda to ukládají dopravní značky, nebo nikoliv. Nutno však dodat, že i zde se objevuje jedna výjimka, které využívají spíše sváteční řidiči.

Záleží na počasí a stavu vozovky

Co když zimní pneumatiky nebudete na svých vozech mít a přesto vyjedete do provozu? Ano, může to být zcela legální. Jenom je třeba zohlednit stav počasí, stav vozovky a budoucí vývoj. Řidič může mít i letní pneumatiky, pokud si je stoprocentně jistý tím, že v místě kde pojede, nebude ani led, ani sníh, ani se zde v době jeho jízdy neobjeví. V takovém případě skutečně může mít letní pneumatiky. Často se jedná hlavně o různé sváteční řidiče, kteří jezdí ve větších městech, a když tomu počasí neodpovídá, raději zůstávají doma.


Pozor na značky

Nezapomínejme také na známé značky, které jsou spojeny s povinností mít takzvanou zimní výbavu. Toto dopravní značení se nachází hlavně v oblasti rizikových horských úseků a daná značka jasně říká, že sem bez zimní výbavy řidič nesmí. Bez ohledu na to, jaké je počasí, jelikož značka se vztahuje právě na výše zmíněné datum. Za značku tedy jenom s nazutými zimními pneumatikami.


Experti zimní pneumatiky doporučují

Jaký je na zimní pneumatiky názor expertů? Ti jasně říkají, že při teplotách pod 7 stupňů jasně klesají vlastnosti těch letních a naopak se zlepšují vlastnosti těch zimních. A to i na vozovkách suchých, nebo mokrých. Pro jistotu větší bezpečnosti během jízdy proto doporučují i svátečním řidičům jejich nasazení, a to pochopitelně na všech čtyřech kolech. Také nelze zapomenout na limitní hloubku dezénu, která je u pneumatik stanovena na čtyři milimetry.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close