Ministerstvo dopravy chce zlepšit bodový systém

Bodový systém funguje 10 let. Ministerstvo dopravy nyní připravilo návrh některých změn v bodování a finančních sankcích. Cílem mají být podle ministerstva účinné postihy závažných a vědomých přestupků, které ohrožují ostatní účastníky silničního provozu a naopak nešikanování slušných řidičů za bagatelní přestupky.

O jaké změny se jedná? “Návrh pracuje se zpřísněním sankcí za nejzávažnější přestupky (a přehledným a férovým systémem pro řidiče v podobě jedné sazby blokové pokuty u závažných přestupků – 5 000 Kč, 2 500 Kč a 1 500 Kč). Zároveň by se zavedla pouze tři pásma udílených bodů (2, 4 a 6, podle závažnosti spáchaného přestupku), bude tak fungovat systém 2krát/3krát a dost – pokud řidič spáchá vážnější přestupek opakovaně, vyboduje se. Zaměří se také na začínající řidiče, kteří jsou velmi rizikovou skupinou silničního provozu,” stojí v tiskové zprávě ministerstva dopravy.

„Rozhodli jsme se navrhnout například jednodušší informování řidičů o bodech prostřednictvím SMS nebo emailu či zpřísnit kontrolu řidičů, kteří přišli kvůli alkoholu či drogám o řidičské oprávnění, a vrací se do provozu. Přiklonili jsme se také ke snížení horní sazby ve správním řízení u méně závažných přestupků,“ řekl ministr Ťok. Na tom je zarážející snad pouze to, že toto prozření trvalo deset let.

ilustrační foto, autor: Petr Kratochvíl

ilustrační foto, autor: Petr Kratochvíl

Další informace už přímo v tiskové zprávě nenajdete a musíte je hledat v přiložených dokumentech. Zatímco množství udílených bodů se bude převážně snižovat, horní sazby pokut porostou. Nejvyšší peněžité tresty budou ukládány v sazbě od 25 do 75 tisíc korun. Pokud při spáchání přestupku dojde k dopravní nehodě, budou se pokuty dvojnásobit do maximální výše 100 tisíc korun. To platí i pro další přestupky v sazbách 7 až 25 tisíc korun, 4 až 10 tisíc korun a 2 až 5 tisíc korun. Body budou nově udíleny za nepoužití blinkru nebo chodci, který způsobí nehodu. Svůj bodový účet naopak nenarušíte například v situaci, kdy nepustíte chodce na přechodu.

Přejme si, ať nám slušným řidičům ta změna skutečně přinese něco dobrého. Osobně si myslím, že při správně vykonávaném dohledu nad už současnými pravidly svázaným silničním provozem bychom těžko potkávali stále tytéž řidiče s telefonem u ucha překračovat maximální povolenou rychlost, předjíždět na plné čáře, nebo neinformovat o zamýšlené změně směru jízdy, pro kterou jim logicky chybí třetí končetina. Fungování takových lidí v mezí jakéhokoli bodového systému mě nutí k myšlenkám, že na jeho kontrolu policií ve stávajícím rozsahu doplatí spíše člověk omylem chybující na nevhodném (čti sledovaném) místě než pirát silnic, který se při zavětření policejní přítomnosti pokusí dočasně se vydávat za kulturního šoféra.

Kompletní dokumentaci naleznete v tiskové zprávě ministerstva dopravy ZDE.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close