Mantra jménem zavazadlový prostor – litry nejsou všechno

Existují lidé, pro něž je velikost zavazadlového prostoru jedním z hlavních ukazatelů při výběru nového nebo ojetého auta. Prakticky uvažující člověk raději oželí některou nejmodernější komfortní technologii nebo exkluzivní vzhled vozu. Výrobci to vědí a líbivými čísly se i těmto lidem snaží vetřít do přízně. Kupující by s tím tedy měl počítat.

Při snaze o co největší praktičnost vozu se tak nemusí vyplatit slepě věřit litráži uvedené v katalogu. A důvodů k tomu je hned několik. V první řadě objem zavazadlového prostoru ještě nic nevypovídá o jeho reálné využitelnosti. Matematiku nelze obejít ani v tomto případě, ale honba za co nejvyšší číslovkou inženýra může zahnat do úzkých. Nastavovaná kaše pak může znamenat všelijaké záhyby ve správně pravidelném tvaru kufru. Druhou možností je extrémní snížení podlahy kufru. Rezerva potřeba není a litry jsou světě. Těžko ale budete týdenní nákup skládat do pater nad sebe. Obzvlášť, když může být nutné překonat vysokou nákladovou hranu. V ní se tlak na velký objem zavazadlového prostoru (nízká podlaha) střetává se snahou o maximalizaci tuhosti karoserie. Prakticky smýšlející člověk ale pláče, stejně jako v situaci, kdy mu jinak široký kufr skoro na polovinu zúží podběhy kol.

Suzuki Baleno umí zabodovat kufrem, zdroj: Suzuki

Suzuki Baleno umí zabodovat kufrem, zdroj: Suzuki

Obezřetnosti není nikdy nazbyt a automobilku je třeba kontrolovat i v tom, co vše do objemu zavazadlového prostoru započítává. Prostor pod podlahou nebo ve schránkách v kufru využijete jen málokdy, ale výrobce s ním umí čarovat. A pozor i na posuvná zadní sedadla. Veskrze praktická věc vytvoří posunutím zcela vpřed hezkých pár litrů v kufru. Dokáže se ale pak někdo na tuto lavici nasoukat? U některých modelů ano, jinde je to horší.

I v případě diskusí nad velikostí zavazadlového prostoru je tak třeba použít mozek a hlavně reálnou zkušenost. Otevřete páté dveře a zkuste si do díry před vámi naskládat to, co potřebujete často převážet. Kola, lyže nebo prkna vozíte možná jednou za rok a nemusí být nutně umístěna za dětmi. Už vzpomínaný týdenní nákup ale vhodně veliký a tvarovaný kufr s adekvátním vstupním otvorem a snadnou přístupností dokáže zejména menším a slabším ženám výrazně usnadnit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close