Kupní smlouva na auto: Potřebujete právníka?
Český právní systém je plný nařízení, doporučení, výkladů a vyhlášek, v nichž se pomalu přestávají orientovat i jejich tvůrci. To umožňuje solidní obživu lidem, kteří se právě v psaných normách lidského chování vyznají. Je potřeba právník, když se řeší kupní smlouva na auto?
Jednoduchou odpověď tento článek přinést nemůže. V zásadě je třeba uvažovat, v jaké situaci se zrovna nacházíme, případně jak moc se v pojmech obsažených ve smlouvách i jako laici vyznáme.

Autosalon, ilustrační foto, autor: D-G-Seamon, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12917706
Koupě nového vozu v autosalonu
To platí dvojnásob v případě, že kupujete nový a vlastně i ojetý vůz od autorizovaného dealera. Ti obvykle mívají kupní smlouvy standardizované a nějaká invence zákazníka v podobně jejích úprav, nebo dokonce vlastního návrhu připadá v úvahu jen zřídka. Na druhou stranu autosalon je vyslancem značky a málokterá si potrpí spojit svoje logo s někým, kdo se při koupi snaží zákazníka nějak oblafnout.
Při nákupu na showroomu tedy platí, že se kupní smlouva na auto musí důkladně pročíst, drobné nejasnosti vyřešit na místě s prodejcem a, pokud to nepůjde, nebo smlouva obsahuje podezřelejší formulace, je čas obrátit se s jejím zněním na právního poradce.
Koupě ojetého vozu v autobazaru
De facto to samé lze napsat i pro nákup ojetého vozu v autobazaru. Jen je třeba počítat s tím, že špatná pověst bazarníků má nějaký racionální základ a prodej ojetých vozů vytváří příležitosti pro různé podvůdky a šmelinky. Zárukou bohužel není ani známý název prodejce nebo množství jeho poboček. Jestli v nějakém případě má smysl v při stínu podezření žhavit telefonní linku k někomu, kdo zná formulace typu “jak stojí a leží”, je to právě v maringotce uprostřed plácku s auty po německých důchodcích.
Koupě ojetého vozu od soukromníka
O poznání méně rizikový může být paradoxně nákup vozu od jiné soukromé osoby. Internet dnes nabízí široké možnosti “proklepnutí si” serióznosti takového jednorázového obchodního partnera. Člověk, který neprodává auto každý den, také obvykle nelpí na nějakém rozsáhlém a složitě napsaném pamfletu s nadpisem Kupní smlouva na auto. Seriózní protistrana nejenže nemá problém s prohlídkou vozu v autorizovaném servisu, ale obvykle ani s rozumně odůvodněnými změnami v jeho návrhu. V ideálním případě můžete použít i váš návrh. Nebojte, nejde o to vás vehnat do náruče právníka, který smlouvu napíše za vás. Na webu dnes existuje spousta vzorů. Najdete je například na webu magazínů Auto.cz nebo Autotrip.cz, případně mohou pomoci i některé srovnávače povinného ručení.
V každém případě ale platí, že je třeba takovouto listinu důkladně pročíst a případné nejasnosti buď ihned odstranit nebo alespoň konzultovat s někým, kdo vám jejich důsledky osvětlí.
Koupil jsem auto přivezené z německa od soukromníka pojistka udělaná na VIN auto jen na převozkách . Mám kupní smlouvu malej, velkej techničák .K mé smůle jsem měl nehodu jsem požkozený auto totální likvidace.Pojištovna po mě chce ještě kupní smlouvu soukromníka že to auto koupil v německu jenže onen soukromník mi ji nechce dát nebo zaslat na Emeil.Pojištovna nechce pokračovat v likvidaci události bez této smlouvy.Co má dělat?Děkuji za odpověd.
Dobrý den, Milane, ve Vašem případě bychom se obrátili na právníka, který Váš konkrétní případ nastuduje a bude schopen při komunikaci s pojišťovnou argumentovat lépe než jakkoli poučený laik.