Kontroly dieselových motorů VW budou zřejmě povinné i u nás

Ministr dopravy Dan Ťok dosud preferoval takový postup, že by kontroly motorů, kterých se potenciálně týká aféra Dieselgate, závisely na dobrovolnosti majitelů. Dnes však z ministerstva přišla opěčná informace.Český ministr dopravy totiž jednal se šéfem vyšetřovací komise německého ministerstva dopravy Michaelem Odenwaldem a ředitelem úřadu KBA Ekhardem Zinkem. Po této schůzce vydalo české ministertvo dopravy informaci, že se Němci budou snařit prosadit jednotný postup napříč Evropskou unií spočívající v povinnosi majitelů kontrolou projít.

V Německu budou muset zřejmě od příštího jara všechny automobily s dotčenými motory koncernu VW postupně na povinnou prohlídku. Stejný postup chtějí sladit v rámci Evropské unie. Po dnešní schůzce mám proto obavu, že auta s dotčenými dieselovými motory budou muset na povinnou svolávací akci i v České republice,” říká po jednání ministr dopravy Dan Ťok.

Eventuální povinnost kontrol bude třeba prodiskutovat i v rámci Visegrádské čtyřky, které v současné době Česká republika předsedá. Kontroly by tak přicházely v úvahu nejdříve během příštího roku. Jejich přesné detaily budou známy teprve po jednání Volkswagenu s německým ministerstvem dopravy, KBA a dalšími autoritami v dané oblasti. Svoje si k nim bude chtít říci jistě i Evropská unie. Inu, Dieselgate je Dieselgate…

Je to poměrně velký počet řidičů, je to administrativně velmi náročné. Škoda Auto i Volkswagen musí být připraveni na to, jak celý postup udělat a jak případně budou majitelům aut povinnou prohlídku kompenzovat. V Německu chtějí povinné servisní prohlídky udělat při příležitosti jiné servisní kontroly těchto automobilů, aby majitele aut co nejméně obtěžovali. Stejně i my budeme chtít, aby to české majitele aut co nejméně bolelo a výrobce jim to nějak kompenzoval,” říká ministr.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close