Kolik stojí kilometr dálnice? O 55% méně než před deseti lety.

Ministerstvo dopravy před pár dny přišlo se zajímavou tiskovou zprávou. Nejzajímavější informací je ta, kolik stojí kilometr dálnice. Dnes to prý vychází na 152 milionů korun, tedy o 55 procent méně než před deseti lety. Ve výstavbě je nyní 194 kilometrů dálnic a silnic I. třídy, často městských obachvatl. Na letošek je k zahájení stavby připraveno je přes 150 kilometrů nových silnic.

Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR

Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy ČR

Za čtyři roky jsme otevřeli stovku kilometrů dálnic nebo obchvatů měst. Ale hlavně chystáme nové stavby, a jestliže teď stavíme 200 kilometrů, brzy k nim přibude dalších 150. Rozhodně není pravda, že nic nestavíme. Musíme se hlavně zaměřit na urychlení výstavby, celá základní dálniční síť už měla dávno stát,“ komentuje situaci předseda vlády Andrej Babiš.

Nejdál je v současnosti dostavba jihočeské části dálnice D3, konkrétně jsou to 19 kilometrů dlouhé úseky Bošilec – Ševětín – Borek, které budou dokončeny v příštím roce.

Ještě letos plánujeme začít stavět pokračování dálnice směrem na Rakousko, konkrétně půjde o dalších skoro 20 kilometrů na obchvatu Českých Budějovic, stavby budou hotové v roce 2022. Na tyto stavby pak navážou tři zbývající úseky o celkové délce 24 km až k hranicím a následně začne dostavba zbývajících pěti úseků středočeské části dálnice D3,“ říká ministr dopravy Dan Ťok.

Letos je v plánu otevřít ještě 40 kilometrů úseků dálnic a silnic I. tříd, konkrétně půjde o čtyři zmodernizované úseky dálnice D1, úsek D7 u Postoloprt nebo úseky silnic I/22 u Strakonic v Jihočeském kraji, v Ústeckém to pak bude v létě silnice I/62 Děčín – Vilsnice nebo I/34 Rouštany – Pohled v kraji Vysočina.

Aktuálně je podle interaktivní mapy Ministerstva dopravy a ŘSD ve výstavbě 121 kilometrů dálničních staveb, z čehož modernizace D1, což je stavba nové dálnice ve stejné stopě, dělá 40 kilometrů. Silnic I. třídy je ve výstavbě celkem 72 kilometrů.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close