Je přeprava kola v kufru ideálem?

Léto sice pomalu končí, ale čas cyklistiky ještě chvíli vydrží. Ne vždy se přitom člověku chce vyrážet do okolí svého bydliště. V takových situacích přichází na řadu klasická otázka: „Kam s ním?“ Na nosič na střechu? Na nosič na tažné zařízení? Nejjednodušeji vypadá hodit kolo do kufru. Je tomu vážně tak?

Pokud vozíte jen jedno a jste ještě ke všemu zruční, pak určitě. Celé kolo bez demontáže se vejde do málokterého zavazadlového prostoru (zdravíme majitele Octavií combi), ale po sklopení zadních sedaček už takto velociped uložíte do většiny kombíků a MPV. Máte-li sedan, hatchback nebo bicykl větších rozměrů, musí přijít na řadu demontáž jednoho či obou kol. Nic složitého to není, ale někomu to vonět nemusí. Dobrou zprávou je naopak fakt, že klasické horské kolo se po sklopení zadních sedadel takto vejde i do titěrného Fiatu Seicento. Vážně jsem ho dovnitř dostal. Řidítka sice šimrají za uchem a vrchol bezpečné přepravy vypadá také jinak, ale vešlo se.

Ilustrační foto, zdroj: publicdomainpictures.net

Ilustrační foto, zdroj: publicdomainpictures.net

Poněkud horší situace nastane, pokud vás za zážitky v sedle cestuje více. Běžně velká auta obvykle po vyřazení zadní lavice z provozu dva velocipedy, resp. rámy a na ně položená kola, pojmou. Hrkání a mlácení o sebe je pak ale velkým strašákem a zejména u nových dražších kusů karbonu jde až o bolestivou představu. Naštěstí jsou obvykle po ruce hadry a molitany, jimiž lze styčné plochy ochránit. Myslet je dobré i na plechový samohyb. Řetěz a jeho okolí bývá v lepším případě správně namazané, v tom horším plné šmíru. Obě látky jdou jen těžko vyčistit z potahů sedadel. Stará deka, plachta nebo prostěradlo jsou pro tyto příležitosti vítanými pomocníky. Rodinný výlet s koly v kufru? Bez dodávky asi ne.

Přeprava bicyklu v kufru auta možná vypadá jednoduše, ale má jedno úskalí. V případě nehody máte za sebou velmi těžké nezajištěné břemeno, které dokáže nadělat velkou paseku. Následky mohou být fatální. Máte-li zavazadlový prostor vybaven oky pro držení nákupu, je možné vyřešit i tenhle neduh. Pomohou stahovací popruhy nebo gumicuky. Jestli ale není, kam je upnout, bezpečnější bude kola převážet jinak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close