Jak vypadají testy dětských autosedaček? Přísnost na nejcitlivějším místě!

Již na konci května představí největší automobilový klub v Německu výsledky jarního testování dětských autosedaček. Nezávislé hodnocení ADAC ve spolupráci se Stiftung Warentest každoročně pomáhá stovkám tisíců rodičů v rozhodování z nepřeberné škály produktů na trhu, v případě nehody totiž právě na tomto výběru může záviset lidský život. Jak vlastně takové testování probíhá a je radno se na něj spoléhat?

ADAC v kostce

Allgemeiner Deutscher Automobil-Club, zkráceně ADAC, je německý autoklub, který již od roku 1903 zastupuje zájmy majitelů vozidel v Německu. S více než 16 miliony členů je ADAC v současné době největší automobilovou organizací v Evropě uznávanou pro svou odbornost a důvěryhodnost ve zkoumání a testování automobilového vybavení a příslušenství. Od konce 90. let se autoklub zaměřuje také na testování dětských autosedaček a společně s nezávislou spotřebitelskou organizací Stiftung Warentest v posledních letech pravidelně uskutečňují největší evropský test dětských autosedaček. V rámci České republiky s těmito organizacemi na testování spolupracuje též nezávislý dTest.

Testy autosedaček probíhají zpravidla dvakrát do roka a pro testování jsou vybírány vždy nejnovější modely autosedaček, které se v daném období představily na trhu. Samotný proces nezávislého testování se může lišit v závislosti na organizaci, která jej provádí, nicméně základní postup je zpravidla stejný.

Dítě v autosedačce, zdroj: Pixabay

Dítě v autosedačce, zdroj: Pixabay

Testování krok za krokem

Organizace si nejprve pevně vytyčí jednotlivá kritéria, podle kterých bude autosedačka hodnocena. Tato kritéria obvykle zahrnují bezpečnostní standardy i včetně těch velmi specifických zaměřených na konkrétní skupiny autosedaček – u modelů s bezpečnostním pultem je například testován tlak na dutinu břišní v případě čelního nárazu apod. Dále se kritéria týkají ergonomie, jednoduchosti instalace, ochrany proti bočnímu nárazu a další řady faktorů. Tato kritéria prochází proměnou společně s vývojem celého odvětví a stejně jako se zdokonaluje bezpečnost produktů, i laťka v hodnocení se posouvá do stále přísnějších rovin.

Jakmile má organizace jasně stanovená kritéria hodnocení, následuje výběr konkrétních modelů autosedaček, které budou podrobeny zkoumání a jsou reprezentativní pro dané kategorie. Pro zachování nezávislosti je výběr modelů v případě ADAC tajný a není o něm informován ani výrobce.

Pak už přichází na řadu samotné testování. Prvním krokem je často série laboratorních testů, které mohou zahrnovat testování strukturální integrity autosedačky, pevnosti materiálů, přítomnost škodlivých látek a dalších faktory. Nejvýznamnější část celého procesu tvoří nárazové nebo-li crash testy, kdy jsou autosedačky umístěny v testovacích vozidlech nebo připevněny na speciálně navržených zařízeních a jsou podrobeny simulacím různých typů nehod nebo nárazů. Během těchto testů se měří například síla nárazu, pohyb autosedačky, pohyb dítěte v autosedačce, ochrana jeho hlavy a těla a další faktory.

Důležitým aspektem pro hodnocení je také instalace autosedačky do vozidla. Experti zkoumají, jestli je instalace autosedačky snadná, intuitivní a uživatelsky přívětivá, jak pevně je autosedačka upevněna a zda je možné ji správně a bezpečně používat v různých typech vozidel. Po dokončení testů jsou naměřená data analyzována a na jejich základě jsou vypočteny finální výsledky. Organizace přiřazují autosedačkám hodnotící body dle splnění stanovených kritérií, přičemž výsledky jsou pak zveřejňovány ve formě hodnocení. V případě testů autosedaček ADAC se jedná o podrobné zprávy s bodovým ohodnocením, které poskytují rodičům a zákazníkům z celé Evropy přehled o vlastnostech a bezpečnosti různých modelů autosedaček.

Autosedačky testuje i výrobce

Bezpečnostní testy nejsou jednorázovou záležitostí, nýbrž provází každý model autosedačky v průběhu celého životního cyklu, především pak v období mezi návrhem a uvedením na trh. Jednotlivé firmy provádí interní testování řady různých vlastností a například v případě předního výrobce dětských autosedaček CYBEX jsou testovací kritéria pro splnění bezpečnostního standardu zpravidla ještě přísněji nastavená, než v případě nezávislých testů ADAC. Společnost se mimo jiné zaměřuje na celou sérii různých scénářů autonehody včetně čelních a bočních nárazů a přetočení vozu v různých směrech. Testování zahrnuje nejen ideální podmínky s instalací autosedačky dle návodu a s perfektně vzpřímeně usazenou figurínou, ale také situace, kdy je autosedačka používána chybně – například když dítě ve spánku spočívá na bezpečnostním pultu nebo sedí v autosedačce zkroucené.

Nezávislé testy prováděné organizacemi, jako jsou ADAC, Stiftung Warentest či dTest, ovšem výsledky interního testování kteréhokoliv výrobce v potaz v žádném případě neberou. Hodnocení plynoucí z těchto nezávislých testů prováděných uznávanými špičkami v oboru je proto považováno za objektivní a v případě vynikajících výsledků potvrzuje mimořádnou kvalitu autosedaček daného výrobce, včetně společnosti CYBEX.

zdroj: Cybex

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close