Jak vybrat zimní pneumatiky a kdy jsou lepší volbou celoroční?

Jedním ze zásadních úkonů, který každého motoristu čas od času čeká, je výběr pneumatik a jejich výměna. Obutí přenáší výkon motoru a zejména brzdný účinek na vozovku, a je tedy tím, co hraje klíčovou roli při bezpečné jízdě. Podcenit jejich výběr se proto nevyplácí, hlavně v zimě.

Kdy shánět nové?

Ještě před tím, než se ponoříte do víru testů a srovnávačů, musíte dojít k závěru, že nové obutí skutečně potřebujete. Tato myšlenka by ve vás měla uzrát, jakmile se hloubka dezénu těch stávajících přiblíží k minimální únosné mezi. V případě zimních jde podle vyhlášky o 4 mm, v případě letních dokonce jen o 1,6 mm. Zodpovědný motorista ale mění rozhodně dříve. Takto ojeté pneumatiky zejména v mokru už dávno nedosahují svých dávných kvalit. Stejně tak byste měli o výměně uvažovat, jakmile na svém autě vozíte obutí starší než nějakých pět až sedm let. I věkem se totiž jejich vlastnosti zhoršují.

Výměna pneumatik

Výměna pneumatik

Jak vybrat správný typ?

Spousta majitelů vozidel se výběru nových gum nechce věnovat, a tak vše nechávají na pneuservisu. To však zejména u zimních pneumatik nemusí být dobrá volba. Pneumatiky často seženete levněji, pokud budete vybírat na internetu, i když si k ceně musíte připočítat poštovné. Nebo za stejnou cenu koupíte znatelně lepší. Jenomže jak se v té nepřeberné nabídce zorientovat? Rozměr zvolíte snadno podle údajů ve velkém technickém průkazu nebo podle toho, co na autě vozíte dosud. Ale těch výrobců a typů v různých cenových hladinách…

Tady se rozhodně vyplatí sledovat testy pneumatik. Různé nezávislé asociace každoročně srovnávají různé typy gum v různých rozměrech. Výsledky bývají obdobné – drahé pneumatiky prémiových značek se logicky vyznačují lepším chováním a výdrží než ty levné od neznámých značek. Často se však některý drahý výrobek umístí až hluboko v průměru a naopak občas se některá pneumatika neprémiového výrobce vyšvihne mezi premianty. V případě zimních pneumatik se tak často děje například u značky Nokian. Nakupující tak může výrazně ušetřit, aniž by musel dělat kompromisy.

Zimní nebo celoroční?

Pokud je řeč o šetření, nemůžeme zapomenout na celoroční obutí. Výhody celoročních pneumatik jsou přitom nasnadě. Jejich majitel ušetří za výměnu gum nebo celých kompletů na jaře i na podzim. Zároveň nemusíte v říjnu a v dubnu řešit, jestli už nastalo počasí pro výměnu. Pokud navíc nenajezdíte mnoho kilometrů a dvě sady pneumatik za těch zmíněných pět až sedm let neojedete, ušetříte i za nákup.

Celoroční pneumatiky jsou však samozřejmě o nějakém kompromisu. Kvalit srovnatelných s letními i zimními zároveň není mnoho a obvykle patří k těm dražším. Opět lze jen doporučit sledovat nezávislé testy, zejména ty, kde se nesrovnávají celoroční pneumatiky pouze mezi sebou, ale i se zimními a letními modely. Jen tak si můžete udělat představu o tom, jestli vám poslouží tak, jak očekáváte. Obecně je lze doporučit těm řidičům, kteří toho mnoho nenajezdí, nevyznávají sportovní jízdu a v případě extrémní zimní kalamity mohou počkat, než silničáři závěje odklidí.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close