Jak staré pneumatiky jsou nebezpečné? AZ pneu radí, kdy je čas na jejich výměnu

Pneumatiky jsou jediným styčným bodem s vozovkou, který se stará o bezpečnost a jízdní komfort. Je proto důležité věnovat jim dostatečnou pozornost a pravidelně je kontrolovat. V tomto článku vám specialisté z AZ pneu poradí, jak poznáte, že už vaše pneumatiky mají to nejlepší za sebou a nastal čas je vyměnit. Také se dozvíte, jak se o ně starat, abyste jim prodloužili životnost a ušetřili peníze.

Pneumatiky obuté na hliníkových discích

Pravidelně kontrolujte hloubku dezénu pneumatik. Významně se totiž podepisuje na jízdních vlastnostech vozu.

Podle čeho poznáte stáří pneumatik?

Stáří pneumatik ovlivňuje přilnavost na různých typech povrchů, stabilitu nebo délku brzdné dráhy. Čím jsou starší a opotřebovanější, tím je jízda nebezpečnější. Proto je dobré sledovat několik ukazatelů, které vám napoví, jak na tom vaše pneumatiky jsou.

Prvním ukazatelem je datum výroby, tedy DOT pneumatiky, které najdete bočnici. Poslední čtyřčíslí značí týden a rok, kdy byla pneumatika vyrobená. Například číslo 4022 znamená, že sjela z výrobní linky ve 40. týdnu roku 2022. Provozní stáří pneumatik se pohybuje okolo 5 let, poté doporučujeme pořídit nové. Guma na příliš starých pneumatikách totiž vysychá a degraduje a při rychlé jízdě se běhoun může i sloupnout.

K tomuto je nutné podotknout, že mnoho řidičů se při výběru pneumatik zajímá právě o DOT. Vyšší věk nové pneumatiky ale rozhodně neznamená, že je méně kvalitní. Pokud od prověřeného prodejce pořídíte dva roky staré pláště, budou mít stejně dobré jízdní vlastnosti jako pneumatiky vyrobené včera. Při správném skladování totiž pneumatika nestárne, děje se tak až po obutí.

Druhým ukazatelem je míra opotřebení běhounu, tedy jak je vzorek ojetý. Minimální hloubka dezénu je stanovena zákonem. U osobních aut je to:

  • 1,6 mm na letních pneumatikách
  • a 4 mm na zimních.

Pokud používáte celoroční pneumatiky, musí hloubka vzorku odpovídat danému ročnímu období. Hloubku dezénu snadno změříte pomocí hloubkoměru, případně se můžete orientovat podle indikátoru opotřebení. Ten je umístěný mezi drážkami a jeho výška je shodná s předepsaným minimem. Jakmile je běhoun v rovině s indikátorem, je nejvyšší čas obout nové pneumatiky.

Bezpečnost jízdy ovlivňuje skutečný stav pneumatik

Neméně důležitým ukazatelem je „fyzický“ stav pláště, který může být poškozený různými mechanickými vlivy – objeví se na něm například praskliny, puchýře nebo vyboulení. Tato poškození mohou způsobit náhlý únik vzduchu, nebo dokonce explozi pneumatiky. Pokud na takový problém narazíte, je nutné pneumatiky co nejdříve vyměnit.

Označení data výroby pneumatiky na bočnici

Podle čtyřmístného čísla DOT zjistíte na týden přesně, kdy byla pneumatika vyrobená.

Jaká rizika na vás číhají při jízdě na starých pneumatikách?

Se stářím a opotřebením pneumatik klesá bezpečnost jízdy, což je patrné zejména na mokru, sněhu nebo náledí. Auto s nevyhovujícími plášti má delší brzdnou dráhu a hrozí nebezpečí aquaplaningu a smyku. Z tohoto důvodu doporučujeme vyhýbat se nákupu ojetých pneumatik z druhé ruky. Nikdy totiž nebudete mít jistotu, co už mají za sebou.

Tipy na prodloužení životnosti pneumatik

  • Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách. Pokud jsou málo nahuštěné, rychleji se opotřebí, přehuštěné naopak ztrácí přilnavost.
  • Při každém přezouvání pneumatik si nechejte vyvážit kola. V profi pneuservisu vám tento úkon provedou automaticky.
  • Pokud najedete za letní či zimní sezónu víc než 10 000 km, změňte po tomto intervalu pozice pneumatik.
  • Nejezděte příliš agresivně nebo stylem brzda–plyn, kdy se běhoun více opotřebovává.
  • Na životnosti se podepisuje i správné skladování pneumatik. Pneumatiky na discích položte na sebe nebo zavěste, samotné pláště musí být naopak postavené vedle sebe.

Nezapomínejte také na sezónní výměnu pneumatik, která rozhoduje o jejich životnosti, ale i bezpečnosti jízdy. Letní a zimní směsi jsou uzpůsobené pro rozdílné teploty, jízdou na pneumatikách nevhodných pro dané roční období byste tak přispěli k vyššímu opotřebení a horším jízdním vlastnostem. Zimní pneumatiky proto používejte od listopadu do března, letní pneumatiky od dubna do října, v závislosti na počasí.

Nejste si jistí, jaké pneumatiky jsou pro váš vůz nejvhodnější? Obraťte se na AZ pneu. Náš tým specialistů vám s výběrem poradí. Máme široký sortiment kvalitních pneumatik skladem od prověřených výrobců. Pokud jste z Opavy a okolí, o přezutí vašeho vozidla se rád postará náš pneuservis.

Zdroj fotografií: Depositphotos.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close