Jak správně vybrat motorový olej do vašeho vozu?

Patříte-li mezi aktivní motoristy, s výměnou motorového oleje se za svůj život setkáte nesčetněkrát. Celý úkon můžete samozřejmě svěřit servisu. Ovšem ani výměna motorového oleje svépomocí není žádná věda. Stačí se jen orientovat v klíčových faktorech pro výběr. Podle čeho tedy motorový olej pro váš vůz vybírat?

Typ oleje určuje výrobce vašeho vozu

Co se týče výběru motorového oleje pro váš vůz, volnou ruku rozhodně nemáte. Jaký typ motorového oleje potřebujete, to se dočtete v servisní knížce k vašemu automobilu. Typ motorového oleje určuje výrobce vašeho vozu. Ten se řídí normou. Vy však můžete svému plechovému miláčkovi dopřát nad toto rozhraní. Jednoduše tak, že splníte typ podle konkrétního výrobce, ale dle vlastního uvážení zvolíte vyšší kvalitu, nebo zvážíte přidání aditiva do motorového oleje.

Výběr podle výkonnostní třídy motorového oleje

Mezi hlavní faktory výběru patří výkonnostní třída oleje označená často jako ACEA, případně API. Tu určíte podle toho, zda chcete olej pro vůz benzínový, nebo motorový. Vybírat dále můžete motorový olej s běžným intervalem výměny, nebo s intervalem prodlouženým. Odlišnou výkonnostní třídu motorového oleje si vyžádají automobily s přímým vstřikováním. Výběr oleje podle jeho výkonnostní třídy je velice důležitý. Záměnou byste totiž mohli motor poškodit.

Setkat se můžete i s jiným označením a někteří výrobci používají své vlastní. Pak požádejte o pomoc personál obchodu, nebo se řiďte manuálem výrobku.

Výběr motorového oleje podle jeho viskozity

Při výběru motorového oleje je zapotřebí zvážit i jeho viskozitu, tudíž jeho hustotu. Viskozita oleje se mění v závislosti na teplotě motoru. Oleje s nižší viskozitou jsou řidší a vhodnější pro zimní období, protože usnadňují starty. Pro letní období, kdy se motor hodně zahřívá jsou vhodné motorové oleje s vyšší viskozitou.

Proč zvolit aditiva do motorového oleje?

Výběrem konkrétního typu motorového oleje péče o váš vůz skončit nemusí. Vlastnosti motorového oleje můžete vylepšit aditivy do motorového oleje. Jedná se o přídavné chemické přísady, které vylepšují vlastnosti motorového oleje. Aditiv do motorového oleje je celá řada a rozdělují se hlavně podle jejich účinku. Svou přítomností v motorovém oleji představují vhodnou péči o váš vůz. Co vše aditiva dovedou?

Některá aditiva do motorového oleje mají čistící vlastnosti a jsou používaná třeba před výměnou motorového oleje a filtru k rozpuštění usazenin. Čistící schopnost však oceníte i za plného provozu, kdy aditiva zabraňují usazování nečistot, které by mohly způsobit usazeninu a následné nežádoucí tření.

Aditiva nepomáhají jen jako prevence před poruchou motoru, ale aktivně mohou měnit vlastnosti motorového oleje. Se správným aditivem můžete snížit spotřebu motorového oleje, prodloužit jeho životnost a upravit jako viskozitu.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close