Jak najít obrázky zdarma

Mnoho začínajících bloggerů využívá vyhledávání obrázků na Google. Fotografie nalezené tímto způsobem však téměř vždy podléhají omezujícím ustanovením o autorských právech.

Creative Commons, vytvořené jako alternativa k restriktivním autorským právům, umožňuje autorům a tvůrcům (obrázků, animací, hudby a dalších) licencovat svá díla pro distribuci a další použití.
Jak tedy tyto licence Creative Commons vypadají a jaký typ povolení dávají těm, kteří chtějí znovu použít nebo znovu publikovat licencovaný obrázek?

Photo 68410981 / Marketing © Rawpixelimages | Dreamstime.com

Licence Creative Commons
Pokud se rozhodnete na svém blogu použít obrázek s licencí Creative Commons, nezapomeňte si přečíst podmínky licence. Většina obrázků vyžaduje pouze uvedení díla původnímu autorovi, ale některé licence zahrnují další omezení.
Uznání
Tato licence Creative Commons poskytuje nejvíce příležitostí pro sdílení a opětovné publikování. V rámci této licence máte právo redistribuovat, upravovat a stavět na původním díle, pokud dílo přiřadíte původnímu autorovi obrázku (jak správně přiřadit obrázky jejich příslušným autorům se dozvíte dále v tomto článku) .
Také byste měli být opatrní, abyste nenaznačili, že vás původní autor jakýmkoli způsobem podpořil tím, že používáte jeho položku.

Sdílet podobně
V rámci licence ShareAlike můžete redistribuovat, upravovat a stavět na původních médiích, pokud je přiřadíte původnímu autorovi a zveřejníte je pod stejnou licencí – jinými slovy s licencí ShareAlike.
Obrázek nesmí být umístěn za žádných jiných nebo více omezujících podmínek pro opětovné použití, než jaké stanovil původní autor.

Žádné deriváty
Licence NoDerivs je zkratka pro “No Derivative Works.” V rámci této licence Creative Commons lze používat a sdílet pouze přesné kopie díla, nikoli však odvozené nebo upravené verze díla.
Jinými slovy, v rámci této licence nedochází k žádným úpravám, remixování nebo budování na původních médiích.

Nekomerční
Nekomerční licence vám umožňuje upravovat a stavět na původních médiích, ale nelze ji dále šířit pro komerční účely.
Obchodní blogeři: Věnujte pozornost této licenci. Ačkoli blogy nejsou samy o sobě zdrojem příjmů, mohou podporovat a generovat zákazníky pro podnikání generující příjem. Proto je nejlepší se médiím pod touto licencí vyhnout, pokud publikujete na firemním blogu, pokud autor média neřekne jinak.

Nekomerčně-sdílejte LIKE
Tato hybridní licence nese současně pravidla nekomerční licence a licence ShareAlike.
Když znovu použijete tyto typy obrázků Creative Commons, můžete redistribuovat, upravovat a stavět na původních médiích, pokud to není pro komerční účely, přiřazujete média původnímu autorovi a znovu publikujete obrázek pod stejným nekomerční- ShareAlike -licence než originál.

Nekomerční – žádné deriváty
NonCommercial-NoDerivas je nejpřísnější licence, kterou může umělec na své dílo použít. Na základě této licence není dovoleno upravovat, remixovat nebo stavět na původním díle nebo jej publikovat pro komerční účely.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close