Jak na čištění klimatizace sprejem
Není snad žádnou převratnou novinkou, že klimatizaci je třeba čistit. Prvek výbavy, který činí léto v kabině snesitelnějším, pracuje v nesterilním prostředí s vodou či vlhkostí, která zůstává na filtrech. Zde pak snadno dochází k bujení plísní či mikroorganismů, které mohou mít negativní vliv i na zdraví člověka.
Čím více a častěji člověk ve voze z klimatizací jezdí, tím více by měl o její čistotu dbát. Odborníci doporučují její kompletní čištění většinou jednou za rok a spolu s ním i výměnu kabinového filtru. Nejedná se o drahý servisní úkon. Často jej nabízejí pneuservisy. Jejich technici jsou s prací za chvíli hotoví a řeknou si o pár stovek.
Co ale dělat, když se i z nedávno vyčištěné klimatizace line nepříjemný zápach? Jednou z možností je zkusit znovu celkové čištění, třeba u jiného poskytovatele. Posloužit ale může i čistící sprej na klimatizaci, s nímž vše zvládnete sami.
Postup práce je jednoduchý a pro jistotu je zde i videonávod od amtoleje.cz.
- Usednout do vozu a nastartovat.
- Nastavit teplotu vzduchu z výdechů co nejníže.
- Zapnout klimatizaci.
- Zvolit vnitřní cirkulaci vzduchu (vnitřní okruh).
- Čistič umístit k místu, odkud je sát vzduch, typicky “k nohám” spolujezdce, stiskem jej aktivovat a vůz opustit.
- Proces čištění v nastartovaném voze nechat proběhnout přibližně 15 minut.
- Zhasnout motor, vůz řádně vyvětrat.
Návod bývá uveden na konkrétním výrobku. Různé spreje na čištění klimatizace se mohou používat i jinak, ale nejčastější je výše uvedený způsob. Oproti návodu ve videu bych sprej doporučil umístit spíše do přední části vozu, nejlépe před spolujezdcovo sedadlo a vzduch z výdechů bych nesměroval na přední okno. Lze tak předejít nepříjemnému zjištění, že po aplikaci máte matný povlak na čelním skle, který často poznáte až při noční jízdě, kdy je nejnepříjemnější.