Harley-Davidson Club Praha oslaví 95. narozeniny

Víte, kde najdete nejstarší klub vlastníků a příznivců motocyklů legendární značky Harley-Davidson na světě? U nás! V tomto roce slaví Harley-Davidson Club Praha už 95. výročí od svého založení!

Začátky jeho existence jsou úzce spojeny s Autoklubem republiky Československé. Nedávno byla spolupráce obnovena a i letos si významné výročí Harley-Davidson Club Praha připomene Slavnostním večerem na motoristické adrese číslo jedna v České republice – v klubovém domě Autoklubu ČR. Koná se v sobotu 25. února 2023 a zváni jsou všichni, kdo by se takové slávy chtěli zúčastnit.

Již u přípravy založení pražského Harley clubu (HCP) v roce 1927 bylo několik jeho zakladatelů zároveň členy tehdejšího Autoklubu republiky Československé (AKRČS). Například i Gustav Singer, jeho první jednatel. Počínaje rokem 1928 bylo členstvo pravidelně zváno Autoklubem do pořadatelských funkcí jeho sportovních podniků, věhlasného závodu Zbraslav–Jíloviště, Československé Tourist Trophy a pravidelných Hvězdicových a Zimních jízd. Sportovní komise AKRČS pak byla u schválení premiérové motoristické soutěže Harley clubu Praha – 1. motocyklové jízdy krajinou.

Harley-Davidson club Praha slaví 95, zdroj foto: AUTOKLUB ČR

Harley-Davidson Club Praha slaví 95, zdroj foto: AUTOKLUB ČR

Po celou svoji předválečnou existenci snad nebylo sportovní akce nebo soutěže, kde by se neobjevilo a neumístilo členstvo Harley clubu Praha. Důkazem je řada dochovaných skvostných pohárů a trofejí nesoucí punc HCP – AKRČS. Také řada slavných soutěžních jezdců, jako Bohumil Turek, Jaroslav Kaiser, Jaroslav Walter nebo Jindřich Kostlivec, byli členy obou motoristických spolků. Tradiční sídlo Autoklubu v tehdejší Lützowově, dnes Opletalově ulici, bylo místem startu řady motoristických podniků HCP, jakým bylo třeba jarní Zahájení motocyklové sezony jízdou do Poděbrad.

Spolupráce obou spolků vyvrcholila v říjnu 1930, kdy se po dvouletém úsilí HCP stal oficiálně členem Kartelu AKRČS, sdružením českých motoristických klubů. Je zajímavostí je, že v době velké hospodářské krize mohl Harley club uveřejňovat své zpravodajství v novinách „Autoklub“, které vydával AKRČS a byl členům HCP distribuován zdarma.

Dalším milníkem se stal rok 1934, kdy se klubovna pražského Harley clubu přemístila do nových prostor Francouzského restaurantu v budově Autoklubu. HCP měl tady nejen prostory pro zasedání schůzí, ale i svoji oficiální úřadovnu, stálou expozici soutěžních trofejí, ba dokonce i svou odbornou knihovnu a archiv.

Po utlumení aktivit během druhé světové války byla činnost HCP obnovena v roce 1945 přímo jako odbočka AKRČS pod názvem Harley UNRRA Klub. Opět pokračovala součinnost v pořádání sportovních motoristických akcí. Byla to bohužel již jen labutí píseň vstříc novému režimu. Tento svazek byl opět zpřetrhán likvidací AKRČS po roce 1948 a následným přechodem HCP pod Svazarm.

Až v únoru roku 2020, jako oslavu svého založení, navázal Harley-Davidson Club Praha na desetiletí opuštěnou tradici spolupráce s Autoklubem ČR. V jeho klubovém domě v Opletalově ulici uspořádal tehdy svůj první (nultý) Slavnostní večer. Letos jeho návštěvníky čeká zajímavý program včetně promítání raritních archivních záběrů od počátků činnosti klubu. K dobré náladě budou hrát kapely Zelenáči a The Apples. Každý ke vstupnému dostane výroční odznak Harley-Davidson Clubu Praha. Bližší informace a předprodej vstupenek: https://www.ticketstream.cz/akce/slavnostni-vecer-harley-davidson-clubu-praha-138184.

Zdroj: Bohumil Pácl, AUTOKLUB České republiky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close