Fiat Sedici a Suzuki SX4 – kamarádi do deště

Fiat Sedici a jeho japonské dvojče Suzuki SX4 se na trhu objevily v roce 2006 a v prodeji vydržely opravdu dlouho. Až o devět let později se začaly vyprodávat poslední. Dnes tak oba pořídíte i jako ojetinu za dva platy i jako vůz za dvě stě tisíc, který poslouží ještě mnoho let.

Předběhli dobu

Ve své době šlo tak trochu o úkaz. Čas malých crossoverů nebyl vidět ani v mlze, a přes to se Japonci a Italové do jednoho takového pustili. A výsledek sklízel úspěchy, a to nejen u nás. Nutno říct, že to s logem Suzuki prodejně dominovalo. Sedici i SX4 jsou především upřímná auta, která si leccos nechají líbit. Taková, která si chcete koupit na mnoho let a mít jistotu bezproblémového provozu. Prostě typické zadání pro Suzuki, pro Fiat už tolik ne. Jenomže oba modely jsou po technické stránce téměř stejné, a tak ani v případě Fiatu Sedici není třeba se bát. Tohle auto je totiž vážně držák.

Suzuki SX4, zdroj: Pixabay

Suzuki SX4, zdroj: Pixabay

Sedici i SX4 by vlastně i dnes platily za typické zástupce městských crossoverů. Délka lehce přes 4 metry, prostorná kabina pro čtveřici cestujících a vyšší podvozek. Jen ten pohon všech kol se dnes už v této třídě moc nenosí. V případě koupě ojetiny bych se mu však vyhnul. Co v autě není, nemůže se pokazit.

Skvělá šestnáctistovka

A v podobném duchu se nese i vyprávění o pohonných jednotkách. Těch se pod kapotou těchto vozů objevuje hned několik. Vznětové dodal Fiat a měly objem 1.9, resp. 2 litry. Špatné nejsou, ale u takto starých ojetin je úplně doporučit nelze. Turbo, dvouhmota, u novější i filtr pevných částic – to vše se může pořádně prodražit a za nějaký ten ušetřený litr paliva to nestojí. Zážehové motory dodalo Suzuki, a to je záruka kvality. Kromě málo obvyklé patnáctistovky a dvoulitru, i stará dobrá atmosférická šestnáctistovka. Ta je obecně nejrozšířenější, nejspolehlivější a nejvíce doporučovaná. Jezdí za méně než 7 litrů a je k neutahání. Jistě, i tenhle motor může být po patnácti letech provozu těsně před smrtí. Pokud ale pořídíte vůz v celkově slušném stavu, bude vám tento agregát dělat jen radost.

Suzuki SX4, zdroj: Pixabay

Suzuki SX4, zdroj: Pixabay

A to lze obecně říct i o zbytku auta. Auto je pohodlné, nadprůměrně spolehlivé a nebýt malého ani ne třísetlitrového kufru, určitě bychom se s ním i dnes setkávali mnohem častěji. Kdo ale nevozí příliš velký náklad a naopak ocení vyšší světlou výšku, ten bude z Fiatu Sedici i ze Suzuki SX4 nadšený. V neposlední řadě jde totiž i o pěkná auta.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close