Expedice Osmnáctka připomene nejdelší československou silnici

V pondělí 15. srpna kolem desáté dopoledne vyjede z Plzně automobilová mezinárodní česko-slovenská EXPEDICE OSMNÁCTKA. Chce připomenout, že společně se zánikem československé federace k 31. prosinci 1992, tedy před 30 lety, skončila i existence tehdejší nejdelší silnice I. třídy. Pod číslem 18 vedla z Příbrami až do východoslovenských Michalovců. Po II. světové válce a počátkem 50. let před rozšířením bývalé brdské střelnice na vojenský výcvikový prostor měla začátek dokonce v Rokycanech.

Na plzeňském náměstí Republiky se s osádkami současných i dobových typů osobních aut rozloučí radní Plzeňského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Ing. Libor Picka a tajemník Magistrátu města Plzně Václav Váchal.

První kilometry expedice povedou samozřejmě do Rokycan a dále do Mirošova. Zde si její účastníci při malé zastávce připomenou, že právě tady první trasa silnice odbočovala do Brd a kolem Padrťských rybníků směřovala do Věšína.

V ČR zůstalo z původní osmnáctky pouhé torzo v délce několika desítek kilometrů mezi středočeským Rožmitálem pod Třemšínem a Voticemi. Právě v tomto podbrdském městečku proslaveném zdejším působením autora slavné vánoční mše Hej, mistře J. J. Ryby, se uskuteční dopolední ostrý start expedice.

Naopak symbolický start se koná již v neděli 14. srpna na zámeckém nádvoří v Tachově, jakožto v nejzápadnějším (okresním) městě Plzeňského kraje.

Prvním etapovým místem bude Nové Město na Moravě. Další den se jím stane Liptovský Mikuláš. Do Michalovců dorazí expedice ve středu 17. srpna v odpoledních hodinách Magistrát města pro její účastníky chystá oficiální přijetí na radnici a program na náměstí. Druhý den budou hosty rekreační oblasti Zemplínská Šírava.

Patronát nad česko-slovenskou expedicí převzal Plzeňský kraj, osobně radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Ing. Libor Picka. Ten se také zúčastní i dojezdu expedice do Michalovců a následného programu.

Hráz Dolejšího Padrťského rybníka v srdci Brd - i tudy vedla silnice číslo 18

Hráz Dolejšího Padrťského rybníka v srdci Brd – i tudy vedla silnice číslo 18

Mezinárodní česko-slovenská EXPEDICE OSMNÁCTKA

Před rozdělením Československa na dva samostatné státy, tedy před 1. 1. 1993 byla nejdelší hlavní československou silnicí evidovanou pod jediným číslem silnice č. 18 propojující takřka celou republiku od západu na východ. V roce, kdy je tomu právě 30 let, co Československo jako společný stát existovalo poslední rok, připomene tuto ojedinělou spojnici západ – východ mezinárodní česko-slovenská Expedice osmnáctka.

Podle starých automap a autoatlasů – např. Autoatlasu ČSSR z roku 1970 silnice pod tímto číslem začínala v Příbrami a končila až téměř na hranicích se Sovětským svazem v okresním městě Michalovce (cca 30 km od hranice).Takto byla vedena až do roku 1993. Na pozdějších mapách je její začátek u kruhového objezdu v Rožmitále pod Třemšínem na silnici č. 19 z Plzně do Milevska a končí ve Voticích na trase Praha – Tábor – České Budějovice. Další její trasa na území ČR je už přeznačena na silnice nižší třídy a tedy své označení 18 ztrácí. Na Slovensku existuje pod číslem 18 doposud, a to ve stejné trase jako vedla v době společného státu.

Těsně po II. světové válce začínala silnice č. 18 dokonce přímo v Plzeňském kraji, a sice v Rokycanech. Odsud vedla přes Mirošov kolem Padrťských rybníků, Skořice a Věšín do Rožmitálu pod Třemšínem a dále na Příbram. Po rozšíření vojenského výcvikového prostoru Brdy počátkem 50. let se však stalo toto území neprůjezdným a začátek silnice 18 byl posunut do středočeské Příbrami.

Smysl expedice:

Připomenout tuto jedinečnou silnici jdoucí pod jedním číselným označením z jednoho konce republiky na druhý, a to v předvečer zásadní polistopadové události – rozdělení Československa na dva samostatné státy.

Organizace expedice:

Expedici bude od startu k cíli absolvovat šest aut s jedno až dvoučlennou posádkou, část z nich budou dobové typy Škoda. Na kapotě budou označena logem expedice a logy sponzorů a hlavních mediálních partnerů. Posádky budou oblečeny do bílých triček taktéž s logem expedice a logy sponzorů a hlavních mediálních partnerů.

Hlavními sponzory expedice jsou Autocentrum Šmucler a Plzeňský kraj Cestou se budou k tomuto jádru a organizačnímu týmu expedice připojovat na libovolnou vzdálenost ve spolupráci s veteran carcluby další automobily.

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close