Chcete koupit ojetý elektromobil? Na tohle si dejte pozor!

Pro mnoho řidičů je koupě ojetého elektromobilu skokem do neznáma. Zatímco popularita elektromobilů v posledním desetiletí roste raketovým tempem, kupující často netuší, na co se při jeho výběru zaměřit. Proto si pro vás odborníci z carVertical připravili tento jednoduchý návod.

Vyplatí se nákup ojetého elektromobilu?

Vzhledem k rostoucím cenám pohonných hmot můžete nákupem elektromobilu z dlouhodobého hlediska ušetřit. Elektřina sice není zdarma, ale podle odhadů zůstane majitelům elektromobilů v kapse ročně až o 23 000 Kč navíc. A jelikož se ceny nových elektrických aut stále pohybují výše než u většiny běžných automobilů, nákup ojetého elektromobilu představuje výbornou alternativu.

Nový Nissan Leaf, foto: Nissan

Nový Nissan Leaf, foto: Nissan

Ve srovnání s vozidly se spalovacími motory jsou ojeté elektromobily často v lepším stavu, protože obsahují méně pohyblivých částí. Dokážete si představit něco horšího, než když si koupíte ojeté auto a musíte investovat další peníze do jeho opravy?

Ojeté elektromobily mají ale jednu velkou nevýhodu v podobě horšího výkonu baterie, a tedy nižšího dojezdu. Díky technologickému pokroku dosahuje každá další generace elektromobilů vyšší výkonnosti (tedy lepšího dojezdu) než ta předchozí. Při nákupu ojetého elektromobilu musíte tedy počítat s tím, že budete trávit více času nabíjením.

Jaká je životnost baterie elektromobilu?

Nezáleží na tom, jestli se budeme bavit o klasické baterii nebo o lithium-iontových článcích v elektromobilu… postupem času bude jejich výkonnost klesat a neexistuje nic, jak byste tomu mohli zabránit. Na životnost baterie mají vliv mimo jiné teplotní výkyvy, opakované nabíjení a narůstající počet najetých kilometrů.

Většina automobilek uvádí životnost baterie 8 let nebo 160 000 km. Po překročení těchto limitů se zvyšuje pravděpodobnost snížení výkonu baterie ve srovnání s novým autem.

Životnost baterie se odvíjí také od klimatu. Lithium-iontové baterie, které najdete v elektromobilech, nejsou vhodné do prostředí s vysokými teplotami. Zatímco baterie ojetého auta z Nizozemska nebo Německa může být v dobrém stavu, pro stejný elektromobil z jihu Španělska už to platit nemusí.

Automobiloví odborníci proto doporučují před odsouhlasením nákupu ojetého elektromobilu zkontrolovat jeho baterii. Výměna baterie je drahá, proto je lepší se ujistit, že je v dobrém stavu.

Infrastruktura nabíjecích stanic

Před nákupem elektromobilu je třeba vzít v úvahu také místní infrastrukturu nabíjecích stanic. Pokud vlastníte dům, můžete elektromobil nabíjet v garáži nebo na příjezdové cestě, ale ne každý má tuhle možnost.

A protože infrastruktura nabíjecích stanic je ve většině měst na pováženou, při hledání nabíječky se můžete pořádně zapotit. Doplnit nádrž na čerpací stanici je otázkou několika minut, nabíjení elektromobilu může v některých případech trvat až 12 hodin.

Hyundai Ioniq, zdroj: Hyundai

Hyundai Ioniq, zdroj: Hyundai

Pokud tedy nemáte snadný přístup k nabíjecí stanici, ztratíte spoustu času čekáním. Tento problém se snaží vyřešit některé společnosti, které nabízí přenosné nabíječky pro elektromobily. Toto řešení je však v současné době neefektivní, protože nabízí pouze částečné dobití baterie.

Důležitost kontroly historie vozidla

Žádné auto není stejné. Celkový stav dvou identických aut stejné modelové řady vyrobených ve stejném roce se může výrazně lišit. Kupující musí proto brát v úvahu jízdní styl předchozích majitelů, jestli bylo vozidlo účastníkem dopravní nehody a počet najetých kilometrů.

Ne všichni řidiči jsou upřímní a neváhají zatajit neduhy svého auta. Pokud bylo vozidlo účastníkem dopravní nehody, jeho skutečná hodnota se tím snižuje. Většina kupujících nechce investovat do auta, které bylo vážně poškozené, protože jeho řízení nemusí být bezpečné. Nehledě na to, že se do budoucna můžou projevit další mechanické závady.

Některé společnosti, mezi nimi také carVertical, proto nabízí jednoduchý způsob, jak si před koupí ojetého vozidla ověřit jeho historii. Stačí zadat VIN vozidla a můžete se podívat, kolika nehod bylo účastníkem, jestli počet najetých kilometrů odpovídá skutečnosti, zda nebylo odcizeno a jak vypadá jeho registrační historie. Pokud navíc znáte úplnou historii vozidla, máte při vyjednávání o jeho ceně navrch.

Co dalšího byste měli zvážit při nákupu ojetého elektromobilu

Brzdy. Pokud elektromobil nezrychluje, využívá ke zpomalování tzv. rekuperační brždění, čímž zvyšuje životnost brzdového systému. Opotřebované brzdy jsou tedy varovným signálem toho, že bylo vozidlo často používáno, a měli byste je nechat důkladně zkontrolovat.

Aktualizace softwaru. Elektrická vozidla jsou, stejně jako jiné systémy, pravidelně aktualizována. Vývojáři opravují známé chyby a integrují nové funkce pro zlepšení výkonu vozidla. Majitelé elektromobilů však častokrát aktualizace softwaru odkládají, proto by vás nemělo překvapit, že ojetý elektromobil běží na staré verzi. Může to znamenat, že se předchozí majitel o své auto nestaral tak, jak měl a v budoucnu byste mohli zaznamenat problémy.

Údržba. Ne všichni mechanici mají potřebné znalosti pro práci s elektromobily, proto můžete mít problém s hledáním spolehlivého servisu. Odborníci na elektromobily proto doporučují nakupovat u oficiálních prodejců, kteří používají originální díly a mohou vám poskytnout řádnou záruku. Před nákupem ojetého elektromobilu byste si měli ověřit, že prodejce nechal vozidlo zkontrolovat ve spolehlivém servisu.

Kia Soul EV při testování, foto: Kia

Kia Soul EV při testování, foto: Kia

Omezená volba. Ačkoliv trh s tradičními automobily se spalovacími motory nabízí nespočet modelů, z kterých si můžete vybírat, v případě elektromobilů to neplatí. Dobrou zprávou je, že karty se pomalu obrací, protože mnoho automobilek přechází na výrobu elektromobilů a zákazníci tak mají mnohem více možností volby. Na trhu s ojetými elektromobily je ale situace zcela odlišná –⁠ najít starší SUV nebo rodinný vůz je mnohdy nemožné.

Koupě prvního elektromobilu

Stejně jako u jakéhokoliv ojetého vozidla je třeba zvážit několik „ale“. Pokud má nicméně elektromobil průkaznou historii a dobrou baterii, nemusíte s nákupem otálet. Mnozí řidiči jsou vůči nákupu ojetého elektromobilu skeptičtí, ve skutečnosti ale není čeho se obávat.

Před podepsáním smlouvy byste měli vozidlo nechat zkontrolovat v servisu. Jestli kontrola neodhalí žádné závady, pak se můžete začít těšit na tichou jízdu a parkování zdarma!

zdroj: CarVertical

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close