Chcete koupit auto a úřady vám nevoní? Pomoci může plná moc na přepis auta

Fronty na úřadech a byrokrati za přepážkou jsou nočními můrami mnoha z nás. Jsou však situace, kdy se státnímu molochu vyhnout nelze. Cestovní pas, občanku nebo řidičák si jinak nevyřídíte. Nemáte-li štěstí a hodně naditou peněženku, abyste si mohli koupit zcela nový vůz a formality za vás vyřídil autosalon, patří k těmto v tomto směru neradostným událostem také koupě vozu. Řešením může ale být plná moc na přepis auta.

Existují totiž jedinci či dokonce firmy, které jsou v bludišti chodeb obecních úřadů obcí s rozšířenou působností jako doma a přepis vozu mohou zařídit za vás. To díky novému postupu, jenž myslí na situace, kdy se k přepážce nemůže kupující osobně dostavit. V takovém případě vyhláška stanovuje, že je zastupující osoba povinna předložit plnou moc na přepis auta. Aby nedocházelo k podvodům, musí být podpis na dokumentu opravňujícím k jednání za vás jinou osobu úředně ověřen. Byrokratům se tak zcela nevyhnete, ale pošta nebo jiný Czech Point bývají obvykle snesitelnější.

Zdá-li se vám výše popsaný postup krkolomný, nebo způsobuje-li vám vyrážku už jen pomyšlení na pošťáka, existuje ještě jedna cesta, jak problému předejít. Bez úřední (i faktické) změny majitele si lze auto dlouhodobě pronajmout. Tato služba byla dříve dostupná pouze firmám, ale dnes ji využívají i soukromé osoby. Někdy ji nabízejí samotná zastoupení automobilek, resp. autosalony, jindy ji zprostředkovává někdo jiný. Každopádně je dnes i pro vás dostupný například nejoblíbenější operativní leasing Škoda nebo Ford.

Ačkoli jsou operativní leasing a plná moc na přepis auta dvě zcela odlišné a zdánlivě nesouvisející věci, v případě pořízení nového vozu se mohou protnout. Ti, kdo vážně chtějí vlastnit nový vůz, nejspíše využijí druhou možnost. Ta první je určená spíše těm, kteří touží neustále jezdit v novém či zánovním voze a nezažívat stres z nenadálých plateb v servisu, které tato služba také pokrývá. V případě vlastnictví auta je však třeba počítat také se zákonným a rozumným nepovinným pojištěním vozu. Bez povinného ručení se neobejdete a havarijní pojištění u dražších vozů také dává smysl. Kromě toho, že výběr vhodného pojistitele zabere hodně času při pročítání recenzí, jedná se o další byrokracii spojenou s provozem auta, na kterou je třeba myslet.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close