Čelní maska je nepřehlédnutelná

Maska auta zprostředkovává první kontakt člověka s vozidlem. Tato přední partie vozu vás buď upoutá, leckdy až přitáhne, nebo ji přejdete bez povšimnutí. Řada lidí vnímá masku auta jako obličej. Jako lidskou tvář. I vyslovený nemotorista má schopnost rozlišit ve velmi krátkém časovém úseku, v řádech desetin sekundy, jak se auto “tváří”. Zda působí vlídně, agresivně, zamračeně, přátelsky, vesele nebo s lítostí. Výraz podpoří nárazníky nebo přidaný přední spojler. Divák si takto zařadí “obličej” do kategorie lidských, robotických případně zvířecích, přičemž je schopen se přiklonit k jednoduchému přirovnání: mřížka chladiče jako ústa, světla jako oči. A právě tak je tomu například u vozů značky Rolls-Royce.

Příď auta sebou nese zpravidla už po léta charakteristické znaky konkrétní značky. Například maska vozu Rolls-Royce už celé generace vyzařuje, že vydrží věčnost. A možná právě proto je pořád značkou superluxusu. Čelní maska chladiče působí v případě tohoto vozu hravě, mile a zároveň honosně. Pořád s sebou nese decentní vzhled přirozený pro RR. Příď vozu demonstruje sama o sobě pořád charakteristické znaky této kategorie vozidel. Je nezaměnitelnou architekturou luxusu. Nikdy ničím převratným nepřekvapí. U této značky se nesetkáváme a ani v budoucnu nelze očekávat žádnou designovou revolucí. Samozřejmě nikde nejsou žádné kontrastní doplňky. Masivní impozantní přídi tradičně dominují vertikální mřížky. Jak jinak než z nerezové oceli. Všemu samozřejmě vévodí pečlivost a propracovanost věnovaná všem detailům. I přední nárazník je vždy bezchybně vestavěný a elegantně prodloužený. Maska chladiče je tak integrovaná bez švů do jednoho celku. Celý komplet je tak mimořádně působivý. V poslední době na sebe strhávají pozornost jen originální přední světlomety. Díky nim by se mohlo zdát, že význam samotné masky je poněkud upozaděn. Ovšem jedná se jen o výrazné omlazení masky.

To všechno je samozřejmě podmíněno tomu, aby lidé už na první pohled viděli. Viděli, že i když vůz přináší mnohé novinky a vylepšení, stále se jedná o skutečný a pravý RR. Tedy s onou nezaměnitelnou maskou, jejíž součástí je luxusně pojaté, hustě osazené svislé žebrování. Tato maska už z velké dálky signalizuje eleganci a bohatství. Nepřekonatelný luxus.

Charakteristická maska RR rozhodně nezmizí ani přechodem na elektrický pohon. Těžko dojde k nějakému jejímu radikálnímu přehodnocení. Při unikátní tvarování ovšem jistě zůstane RR i u všech budoucích modelů. RR nehledá nikde inspiraci. Je vždy sám sebou.

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Radim napsal:

    Pěkné zamyšlení na téma významu masky chladiče u tradiční značky RR. Je to na místě, protože snad pouze 2 značky udržují tvarovou kontinuitu tohoto karosářského a designového prvku, tedy RR a Mercedes-Benz. U druhé jmenované značky je však tradiční maska chladiče stále častěji modifikována směrem ke sportovnímu designu. A nejlépe je, když si člověk může udělat svůj názor přímo na ulici, u RR nejlépe v centru Monaka v době velké ceny F1, stejně jako autor článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close