Cebia zanalyzovala trh s ojetinami za první tři čtvrtletí roku 2017

Firmu Cebia má většina motoristů spojenou s “proklepáváním” ojetin před jejich koupí. Kromě této činnosti se ale zabývá i trhem s ojetými vozy jako celkem. I díky tomu zásobuje motoristická média svými analýzami. Ta poslední se týká prvních tři čtvrtletí letošního roku.

Podle údajů společnosti Cebia v letošním roce pokračuje růst počtu dovážených ojetých vozidel ze zahraničí, který eviduje od počátku roku 2015. Za poslední tři roky stoupl počet dovozených ojetin o 40 %. Tempo růstu se však zpomaluje. Letos činí již pouze 2,5 %. Jako problém v kontextu i polického záměru omlazení českého vozového parku se jeví fakt, že se dovážejí stále starší ojetiny. Podíl vozidel starších 10 let letos přesahuje 54 %.

„Důvodem pokračujícího růstu počtu dovážených ojetin je přesvědčení českých motoristů, že v zahraničí a především v Německu provozované vozy jsou kvalitnější, zachovalejší, lépe servisované a nestočené. Již mnohokrát jsme veřejnosti předkládali fakta, že pravý opak je pravdou. K tomuto trendu přispívá podle mého názoru i skutečnost, že na českém trhu je nedostatek kvalitních ojetin v nejžádanějším cenovém segmentu, tedy v ceně od 150 do 250 tisíc,” komentuje letošní výsledky Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia.

Škoda Roomster, zdroj: Škoda auto

Škoda Roomster, zdroj: Škoda auto

Ruku v ruce se stářím ojetin vzrostl i počet najetých kilometrů udávaných při prodeji. Nyní toto číslo odpovídá hodnotě 179 tisíc kilometrů. Bez zajímavosti není ani průměrná cena ojetých vozidel prodaných v období ledna, která činí 205 600 korun.

Zatímco mezi novými vozy roste podíl benzinových a postupně i alternativních pohonů na úkor dieselů, u ojetých vozidel je tomu právě naopak. Mezi letos projetými ojetinami převažují ty se vznětovými motory (60,8 %), a jejich podíl dokonce ještě vzrostl oproti předchozímu kvartálu (59 %).

Na území české republiky se v letošním roce zatím prodalo 7,5 % vozidel bez platné STK a 31 % ojetých vozidel s možností odpočtu DPH. Nejoblíbenější barvou byla s 21 procenty bílá. Průměrná doba prodeje ojetiny se zkrátila z 64 dní na 63 dní a 77 procent nabízených ojetin se prodá do 2 měsíců.

Překvapením naopak není, že se čeští motoristé nejvíce zajímají o ojeté vozy značky Škoda. Výsledky prodejů vozů této značky v oblasti ojetin jsou vyšší než podíly těchto modelů mezi novými auty.

zdroj: Cebia

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close