Batmobil. Batmanovo služební auto

Kdo by neznal představitele nekonečné pomsty? Věhlasného pronásledovatele superpadouchů. Možná imaginárního, ale chytrého, nadaného, vysoce inteligentního, vytrénovaného ale i zručného milionáře. Na padouchy vytahuje ze své výbavy jedno “udělátko” za druhým. Z místa na místo se přesouvá Batmobilem. A právě díky jemu se film přibližuje i realistickému duchu. Je něco jiného sledovat hrdinu v jeho služebním autě na plátně. A je úplně něco jiného si takový vůz živě prohlédnout.

Neoddělitelnou součástí Los Angeles je ikonická čtvrť Hollywood. Asi 15 m od populárního Hollywood bulvaru se nachází mramorem vykládaný vchod se starobylými dveřmi, tzv. lítačkami. Je zde “Oficiální muzeum Hollywoodu”. Opravdové filmové muzeum. S deseti tisíci autentickými exponáty, největšími kolekcemi kostýmů a fotografií z filmové branže. Několik desítek metrů do věhlasného Dolby Theatre. Toho, kde se každoročně rozdávají sošky filmových Oscarů.

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

V prvním patře této budovy, za plexisklovou stěnou se nachází opravdový filmový unikát. První Batmobil ze 60. let. Automobilový hrdina nejprve TV show, následně i filmu. Na koncepci původního vozu Lincoln Futura z roku 1955 jej postavila společnost Barris Kustom Industries. V termínu tří týdnů proměnila původní auto v nejznámější  vůz světa. Podle dobového popisu je designovou charakteristikou obličej netopýra. Lopatka kapoty zasahuje dolů do přední části. Je zde zdůrazněn nos, pravé a levé oko zasahují do uší pomocí dvojitých 450 wattových paprsků instalovaných v jantarových reflexních čočkách. Tolik část dobového popisu. Automobil je to divoce černý, fantastický stroj. Černější, než si dovedete představit.

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Další služební auto věhlasného pronásledovatele se nachází na druhém konci Los Angeles. Petersen Automotive Museum skrývá stovky opravdových automobilových unikátů. Jeho obrovskou výhodou je, že stojí kousek od autobusové zastávky. Zde se nachází ikonický Batmobil nové generace. Je ze ságy filmových trháků o Batmanovi pocházejících ze studia Warner Brothers. Batman režiséra Tima Burtona se odehrává v hybridním Gothamu. Zdejší Batmobil je absolutně dlouhý /22 stop/. V předu s namontovanými kulomety. Má motor s proudovou turbínou. Použitý byl nízko uložený motor Boeing z útočného vrtulníku. Auto je ve filmu vybaveno funkcí “Cocon Mode”. Je to úžasná vlastnost, kterou se celý vůz zabalí do brnění. Na vnější vzhled vystaveného vozu byly použity skutečné komponenty z tryskového motoru Rolls Royce. Lopatky jsou z britského stíhače Harrier. Tento Batmobil měl být hrozivě vypadající auto. Kombinací tajného letadla a středověkého rytíře. Bylo to silně obrněné útočné a pronásledovací vozidlo, kterého Batman užíval v boji proti zločinu. Vůz měl být kombinací hrubé síly a na pohled rozpoznatelných designových prvků. Bylo vyrobeno celkem 5 automobilů autorizovaných filmovým studiem pro propagační účely. S povrchem černým tak, že černější už být nemůže.

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

A hned vedle tohoto filmového skvostu se zde krčí další filmový unikát. Batcycle. Tedy batmanův motocykl se sajdkárou z roku 1966. Ještě šílenějších tvarů než sousední exponát. Stroj, který jako vždy dokázal svého nepřítele pořádně překvapit. V tomto případě se jedná o přestavěnou Yamahu Catalinu 250. Byla upravená společností Kostomovie. Tato ji studiu 20th Century Fox půjčovala za 50 USD na týden. Celkově společnost inkasovala tehdy 2500 USD. Sajdkára byla pro spolubojovníka Robina. V případě krajní nouze se dala odpojit a použít jako samostatné vozítko. Měla vlastní pohon. V roce 2013 byl tento Batcycle prodán za krásných 170 500 USD.

Batcycle

Batcycle

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

A poslední Batmobil tohoto článku dorazil za námi až do Evropy. Je z filmu Batman Begins /2005/. Zde netopýří  muž přesedlal z aerodynamických aut na opancéřovaný tank. Spíš než jako závoďák ve tvaru tužky, vypadal vůz jako nezničitelná rozzlobená vosa. Ovšem Tumbler Batmobile, jak byl pojmenován, dokázal sám sebe zničit. V případě potřeby vypustil řidiče na Batpodu – jednostopém vozidle vzniklém z předních kol Batmobilu. Tento výjimečný automobil byl k vidění na závodech Gumball 3000. Závod – je to spíš spanilá projížďka extravagantních vozů Evropou. Je to závod zábavy, luxusních oděvů, hudby. V předem vybraných zpravidla hlavních městech má své plánované zastávky. Taková účast v závodě stojí 67 000 USD /vozidlo + 2 řidiči/. Další osoba ve vozidle + 33 000 USD. V ceně jsou hotelové pokoje v každém mezipřistání závodu. A kouzelné večírky při jízdě plné slavných lidí. Samozřejmě, že největší hvězdou závodu byl právě na fotografiích přiložený Tumbler. Bylo to pravděpodobně nejsilnější auto, které na Gumballu kdy měli. Majitelem této věrně postavené repliky byl Saudia Arabia team Galaxy. Fotografie vznikly v květnu 2013 v Monte Carlu, na parkovišti hotelu Fairmont.

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

Legendární Batmobil

1 odpověď

  1. Radim napsal:

    Jiz tradicne velmi zajimave napsany clanek pana Gerzy, doplneny vlastnimi fotografiemi. Byl jsem u obou vyprav za vozy Batmana v L.A. i Monaku, proto me clanek velmi potesil a pripomnel ony vyjimecne okamziky. Diky Zdeno.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close