AZ pneu radí: Výmol na cestě vám poničil auto? Víme, jak dosáhnete na odškodnění

To by bylo, abyste na české silnici během jízdy nenarazili na výmol nebo poškozený kanál. Navíc zima stavu vozovek dvakrát nepřidá, takže s příchodem jara nezbývá než počítat s novou záplavou děr a výtluků. Co když vám ale najetí do nich způsobí poškození podvozku, pneumatik nebo disků? Přečtěte si, kdy vám náleží odškodnění a jak v takové situaci postupovat.

Neoznačený výmol na silnici

Výmoly na silnici se nebojte hlásit příslušnému správci komunikace, klidně i opakovaně.

Jaké pojištění kryje poškození vozu při najetí do výmolu?

Pokud máte na auto sjednané pouze povinné ručení, pojišťovna vás za poškození tohoto typu neodškodní. Zákonné pojištění totiž nekryje škody na vašem vozidle. Slouží pro případ, že byste způsobili škodu na vozidle třetí osoby. Proto není od věci sjednat si havarijní pojištění, které se vztahuje i na poškození vozu po vjetí do výmolu.
Většinou si vystačíte se základním krytím, ale samozřejmě záleží na podmínkách vaší pojišťovny, výši škody a konkrétní situaci, při které se „nehoda“ přihodila. Když přehlédnete značení varující před nerovnostmi na vozovce, pojišťovna vám problémy s plněním dělat nebude. Můžete ale přijít o bonusy.

Můžete se domáhat odškodnění, když „havarijko“ nemáte?

I pokud havarijní pojištění sjednané nemáte, existuje možnost, jak dosáhnout spravedlnosti. Špatný stav silnic totiž není vaše vina, za následky škod na vozidlech by měl zodpovídat správce komunikace. Konkrétně je to:

  • stát u silnic I. třídy,
  • kraj u silnic II. a III. třídy,
  • obec u místních komunikací
  • a fyzická nebo právnická osoba u účelových komunikací.

Jestliže nerovnost na vozovce nebyla řádně označená, mělo by být odškodnění pouze formalitou. Některé úřady mají k dispozici dokonce svůj formulář, který vám ušetří námahu. Pokud ale výmol označený byl a vy jste značku přehlédli, šance na vaše odškodnění rapidně klesají. Připravte se také na zdlouhavý proces a u soudních tahanic i na extra výdaje.

Doporučujeme: Nejlepší pneumatiky, které vydrží i ty nejhorší cesty

 

Jak postupovat, když vám výmol poničí některou část vozu

Nemusíte jet zrovna po tankodromu, stačí menší výtluk na jinak slušné silnici… a tlumiče, zavěšení kol nebo ráfky poznají své. V lepším případě vám bude stačit pravidelné seřízení geometrie. Ne nadarmo se ale říká „…až se ucho utrhne“, a vzhledem ke stavu našich cest je toto přísloví pro motoristy reálnou hrozbou. Co tedy dělat, když dojde na nejhorší?

  • V první řadě je důležité celou situaci detailně zdokumentovat – kromě poškození vozu a onoho výmolu nezapomeňte ani na přítomnost nebo absenci značení. Fotky a videa použijete jako důkazní materiál pro pojišťovnu nebo správce komunikace.
  • K incidentu se nezdráhejte přivolat Policii ČR, která také vše zdokumentuje a navíc kontaktuje správce ohledně zajištění defektu silnice. Tímto krokem pomůžete i ostatním řidičům.
  • Škodu pak nahlaste své pojišťovně. S pořízenou dokumentací zašlete i detailní popis situace a datum, čas a místo, kde k ní došlo. Odškodnění vám bude vyplaceno z vašeho havarijního pojištění.
  • Jestliže havarijní pojištění nemáte, obraťte se stejným způsobem na správce komunikace.
  • Nezapomeňte navštívit autoservis, kde vám závadu odborně opraví.
Výmol na silnici a projíždějící auto

Rozbité silniční úseky hlaste správci komunikace. Klidně i opakovaně.

Se zničenými silnicemi můžete aktivně bojovat

Není výjimkou, že na díry, vydrolený asfalt nebo kanál „trčící“ ze silnice nebere správce komunikace zřetel i několik let. O to horší je pak situace, když se tyto defekty vyskytují před vaším domem a zvyšují tak hlučnost při projíždění vozidel. Dobrou zprávou je, že tomu nemusíte jen nečinně přihlížet.

Pokud vám výmoly, ať už na jakýchkoli cestách, nedají spát, vše zdokumentujte stejně, jako byste řešili škodní událost. Fotky a videa s popisem místa a možným nebezpečím zašlete správci komunikace a požádejte ho o nápravu. Nikdo na váš podnět nereaguje? Nebojte se kontaktovat správce i opakovaně. V krajní situaci můžete přistoupit také k medializaci případu.

O závadu na vašem autě způsobenou (nejen) výmolem na silnici se profesionálně postaráme v našem autoservisu. Poradíme vám i s výběrem kvalitních pneumatik, které vás podrží v jakýchkoli podmínkách.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close