Autodoplňky mohou vašemu vozu přinést styl i praktičnost

Ne každému řidiči jeho plechový miláček absolutně vyhovuje ve stavu, v jakém opustil brány výrobního závodu. Někdo si rád připlatí za tovární autodoplňky, jiný raději ušetří peněženku a sáhne po produktech druhovýroby.

Jaké autodoplňky vlastně existují?

Pojem autodoplňky je skutečně široký. Zahrnuje vše od plyšových povlaků na věnec volantu a umělých atrap nasávačů vzduchu na kapoty až po příčníky na střechu nebo všelijaké praktické adaptéry. V zásadě je lze rozdělit mezi ty, které mají vylepšit vzhled automobilu, a ty, které zlepší možnosti jeho praktického využití.

S těmi prvními jmenovanými by člověk měl zacházet opatrně. Stačí si vzpomenout na tuningové opusy se základem v letitých škodovkách. O ty se nejeden mladík na přelomu milénia pokoušel. Méně je v tomto případě více. Nástavce prahů nebo střešní křídla aerodynamiku nezlepší a kilogramy navíc k větším zážitkům za volantem rozhodně nevedou. Pochybovat lze i o estetické stránce. Vkusné díly totiž obvykle produkují pouze špičkoví výrobci.

Když je malý kufr, pomohou střešní boxy

Naopak praktické autodoplňky reálně pomáhají. Ne každý touží po kombíku nebo MPV. Menší automobily mají nesporné výhody zejména ve městech a jejich okolí. Snáze se s nimi manévruje, místo na parkovišti nebývá problém a užší půdorys může znamenat méně omlácenou karoserii. Když pak přijde na řadu dovolená nebo potřeba stěhovat něco většího, je tu přece ještě střecha. Nejsme ale v Africe, aby se náklad přivazoval přímo k ní. Střešní boxy jsou nepoměrně bezpečnějším i estetičtějším řešením, o aerodynamice ani nemluvě. Mírně zvýšená spotřeba během jedné jízdy pak dokonale vyváží fakt, že většinu roku převážíte mnohem menší hmotnost. To je ušetřených litrů paliva!

Nosiče kol přinášejí větší dávku bezpečnosti, zdroj: publicdomainpictures.net

Nosiče kol přinášejí větší dávku bezpečnosti, zdroj: publicdomainpictures.net

Za zážitky v sedle po koupi nosiče kol

Poměrně specifickým nákladem bývají jízdní kola. Leckdo je prostě nasouká do vozu a vydá se do míst, která hodlá křižovat v sedle. Chcete-li však vyrazit s celou rodinou, musíte přemýšlet o jiném místě, kam bicykl uložit. Nosiče kol nabízejí řešení. Existují takové, které lze namontovat na střechu, resp. na příčníky. Zejména z letních dálnic pak známe ty, které se upevňují na tažné zařízení. Ty tolik nesnižují aerodynamiku, ale je třeba myslet na fakt, že obvykle překrývají registrační značku vozu. Tu tak bývá třeba také přemístit na nosič, aby byla vidět. Třetím nejrozšířenějším typem nosiče kol je takový, který se připevňuje přímo k víku kufru. Ať už si však vyberete kterýkoli, můžete se v případě nehody spolehnout, že vám vaše vlastní kolo neublíží. To ten, kdo jej převáží přímo ve voze, říct nemůže.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close