Autem na dovolenou? Předem jej pořádně zkontrolujte!

Nejkratší noc v roce jednoznačně dokázala, že léto je tu a s ním čas dovolených. Velká část Čechů vyrazí za odpočinkem ve svých vozech a jejich kondici je třeba věnovat zvýšenou pozornost. Pokud vyrážíte autem na dovolenou, určitě zkontrolujte obutí, klimatizaci i stav provozních kapalin.
„Při cestách v létě, kdy je auto vystaveno vysokým teplotám, se vyplatí nechat si vozidlo zkontrolovat před cestou. Nejen letní teploty, ale i délka cesty a stání v kolonách, ovlivňuje mnoho aspektů, například spotřebu provozních kapalin, oleje,” říká technický poradce ProfiAuto Lubomír Kroužílek. Při dlouhé cestě  tak může motor spotřebovávat mnohem větší množství oleje než obvykle. Pokud jeho hladinu před cestou nezkontrolujete, může vás čekat nemilé překvapení.

Léto rozhodně nepřeje ani klasickému českému dojíždění obutí určeného do chladnější části roku. Problémem může být zejména při cestách do jižní Evropy. „Zimní pneumatiky se při vyšších teplotách přehřívají a může dojít k defektu. Navíc prodlužují brzdnou dráhu a zvyšují spotřebu paliva,” zdůrazňuje Kroužílek. A podobná je i situace s podhuštěnými pneumatikami. Až bude kontrolovat tlak v pneumatikách, nezapomeňte ani na rezervu. Nic tak nezkazí den jako píchlé kolo a prázdná rezerva. Dobrým tipem je pak nákup lepící sady. Jak nemusí stačit, pokud v autě není rezerva, tak může ušetřit spoustu práce, pokud rezerva v autě je.

Ilustrační foto, zdroj: ProfiAuto

Ilustrační foto, zdroj: ProfiAuto

Léto zvláště zatěžuje také chladicí systém motoru. „Než se vydáte na cestu, zkontroluje si chlazení a funkčnost ventilátoru,” radí Kroužílek. Samozřejmostí by měla být také kontrola množství hladicí kapaliny, případně její dolití. Na delších cestách se může vyplatit mít s sebou destilovanou vodu. Tou se dá naplnit chladič, ale nalít jde i místo speciální kapaliny do ostřikovačů.
No a když je řeč o kapalinách, ta nejdůležitější je v brzdách. Ty dostávají zabrat zejména v Alpách, Tatrách, ale i na Šumavě. V serpetinách se brzdová kapalina zahřívá i na teplotu vyšší než 200 °C. Zdá se vám to hodně? Brzdové destičky se mohou dostat i na více než dvojnásobek. I kontrola stavu brzdového obložení a ruční brzdy má tak před cestou do autem na dovolenou v itineráři řidiče svoje místo.

Zasloužené volno v zahraničí může pokazit i rozbitá klimatizace. Tu je dobré nechat kromě kontroly i vyčistit, neboť v autě trávíte v tomto období hodně času a choroboplodným zárodkům může její vlhkost vyhovovat.

Samozřejmostí musí být kontrola povinné výbavy. Náhradní žárovky, vybavení lékárničky, výstražný trojúhelník, to by v autě mělo vždy. Nejedete ale někam do zahraničí, kde je povinná výbava vozu rozsáhlejší?

„Prohlídka auta před dlouhou cestu pomáhá předcházet komplikacím, které se mohou při cestě vyskytnout a jejich náprava, zejména v zahraničí, výrazně prodražit. A řidiči umožňuje klidnou a soustředěnou jízdu,“ dodává Kroužílek.  K těmto účelům mohou řidiči také využít bezplatné servisní prohlídky s názvem PitStop, kterou značka ProfiAuto ve spolupráci s partnerskými servisy organizuje v několika městech v České republice a na Slovensku.

Zdroj: ProfiAuto

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close