Americká krása

Konec 50. let byl v Americe zlatým věkem velkých honosných automobilů. Věk velkých křídel, chromovaných nárazníků, dechberoucích tvarů karoserií. Luxusní auta, která svoji jízdou uspokojovala jak řidiče, tak spolujezdce, už ve své době umožňovala skvělé pocity z jízdy i řízení. Svými proporcemi a tvary to byla snad nejkřídlatější a nejchromovatější auta v celé historii. Jejich úchvatný design poněkud míjel tehdejší Evropu.

Nejznámější třída v Hollywoodu, neopakovatelná atmosféra, chodník slávy s hvězdami v dlaždicích. Ano, to je Hollywood Boulevard. Pár desítek metrů od divadla Dolby Theater, kde se rozdávají nejprestižnější filmové ceny, je obchod se suvenýry. Jmenuje se La La Land.A právě tady stojí nádherný Cadillac. Jeho majitelem byl Elvis Presley. Je z roku 1959. Celé jméno toho skvostného vozu je  “Cadillac El Dorado Biannitz Conventible”. Smysl pro detail už v té době vyjádřil i zabudovaný telefon nebo křišťálová dózička a skleničky. Vlastníkem vystaveného vozu je pan D’Agostino, majitel společnosti Kustoms. Tento pán má ostatně ve své sbírce  řadu podobných výjimečných vozů. U tohoto vystaveného se skví hezky zarámovaná cena. Rovných 1 000 000 USD. Opodál vozu stojí nepřehlédnutelný artefakt s automobily související jen vzdáleně. Ale na Hollywood rozhodně patří. Z všemožných drobných autodílů, podložek, matiček a šroubků tady stojí filmový Predator. Jeho tvůrci postupovali s velkým smyslem pro realitu. V  jeho případě zejména platí “svaly jako ze železa”.

Další výjimečný okřídlený automobil se nachází na pokraji Los Angeles. Ovšem tento automobil nestojí. Visí volně ve vzduchu. Filmové studio Universal Studios Hollywood vybudovalo pro návštěvníky velkolepý zábavný park. V něm se nachází vysoká budova kavárny Hard Rock Café. A tam, zavěšený na tenkých sotva viditelných lankách, se otáčí Cadillac z 50. let minulého století. Kružnici vytváří nad barem a je rozhodně hlavní atrakcí. Vyhlášené kavárně jej poskytl filantrop Peter Norton. V tomtéž Hard Rock Café vznikla i fotografie extravagantního filmového motocyklu. Je na něm jeho jméno Big Bertha. Stroj poháněný motorem Flathead je jinak v informačních zdrojích nedohledatelný. Spolehlivě se pouze podařilo nalézt, že pronájem jeho fotografie k publikování na 5 let stojí 36 USD.

Další krásně okřídlený automobil jsem potkal na Miami Beach. Na hlavní třídě před slušným hotelem, představoval   upoutávku na kulturní akci. Byl to Buick Electra z roku 1959. Ve své době to byla luxusní klasika. I nyní tam stál ve vynikajícím stavu, žádné skvrny na laku, chrom zcela bez chyb, interiér potažen kůží. Aktuálně se takové auto prodává za 59 000 USD. Opodál toho historického skvostu stál také “automobil”. U nás je tradicí a zvykem si podomácku vyrábět traktory. Na zahrádce nebo políčku se hodí. Tady si miamský kutil vyrobil takové jakože auto. Asi z toho, co bylo právě po ruce. Nechybí ani trampská celta. Nelze přehlédnout kufr, uzamykatelný policejními želízky. A takové auto stojí na hlavní třídě v Miami Beach. Má funkci upoutávky.

A konečně poslednímu okřídlenému krasavci se dostalo té cti, že stojí v muzeu. Jmenuje se Petersen Automotive Museum a je v Los Angeles. Je to Cadillac Eldorado. Reprezentant módy velkých vozů s ploutvemi na zádi z konce 50. let. Chromované lišty ohraničují ostře zakončené “žraločí ploutve”. Celkově úchvatný design z něj dělal ikonu 50. let. Nepřehlédnutelný je mohutný chromovaný nárazník. Zadní mřížka s výstupky připomínajícími drahokamy. Ve své době stál tento vůz neuvěřitelných 13 000 USD. Bylo to víc než Rolls-Royce Silver Cloud. Aby ne. Tónované sklo, automatické otvírání kufru, skříňka na nápoje a parfémy, kobereček z jehněčí kůže. Přístroje snadno čitelné a srozumitelné. Luxusní interier a obrovské kožené sedačky přímo vyzývají k pohodlnému usednutí. A na celém autě se samozřejmě nešetřilo chromem.

Všechna zde prezentovaná auta představují svým úchvatným designem opravdové klenoty mezi vozy své doby. Skvosty mezi auty. Ve své době výrazně posouvala hranice automobilového luxusu. Naživo vás pohled na něco takového jednoduše srazí na kolena.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close