Alu kola nejsou jenom frajeřina

Hliníky, hlíny, alu, elektrony,… Kolům z lehkých slitin se říká porůznu, ale v zásadě je za tímto pojmem schován designový prvek, který dokáže významně pozvednout dojem z exteriéru automobilu. Alespoň tak alu disky vidí většina řidičů. Mají však ještě nějaké další výhody?

Alu kola nejsou jenom pěkná

Inu, mají. Leckomu stačí, že jejich pořízením výrazně vylepší vzhled vozu, často i jeho cenu. Když se ale zamyslíte nad názvem kola z lehkých slitin, je jasné, že tzv. litá kola ani nezvýší hmotnost na koncích náprav. Záleží tedy samozřejmě na jejich masivnosti, protože materiálem na některých jejich výrobci rozhodně nešetřili. S těmi gracilnějšími se člověk při jejich přenášení méně nadře a zároveň se může dočkat i snížení spotřeby paliva.

Co už však platí vždy, to je fakt, že hliníkové disky bývají pevnější než tenké ocelové a při ostřejší jízdě se řidič může spolehnout na jejich pevnost a tuhost. Když pak člověk své auto trochu potrápí, potřebuje také účinně brzdit. Design většiny alu disků operuje s velkými otvory. Ty při stání mohou dopřát pohled na lesklé brzdové kotouče a třeba i lakované třmeny. Zajímavě ale zní i fakt, že se jimi při jízdě dostává k brzdám větší množství vzduchu, který je snáze chladí a zvyšuje jejich účinnost. Možnost kontroly stavu brzdového obložení bez demontáže celého kola je pak už jen třešničkou na dortu.

Alu kola, ilustrační foto

Alu kola, ilustrační foto

Elektrony umí šetřit peněženku

O faktu, že lehčí litá kola mají pozitivní vliv na spotřebu, už řeč byla. Dokáží ale i zmírnit tradiční vítr v peněžence spojený s jarním a podzimním šílenstvím v pneuservisech. Výměna sady kol za druhou, tedy ne složitější přezouvání pneumatik na jediné disky, je rychlejší a často přibližně o polovinu levnější. Alu disky, resp. investice s nimi spojená se tak během několika let může minimálně částečně vrátit.

Alu kola, ilustrační foto

Alu kola, ilustrační foto

Kde zjistím, jaká kola pasují na můj vůz?

Už víte, že alu kola chcete, ale není vám jasné, jak vybrat ta správná? O tom, že se vám musí líbit, je asi jasno. Zároveň ale musí pasovat na váš vůz. O tom rozhoduje výrobce instalací šroubů na konce náprav, které fungují jako unašeče kol. Na většině dnešních vozů jich najdete pět, často ale i čtyři. Některé miniatury, jako například Smart ForTwo nebo Citroën AX si dokonce vystačily jen s trojicí. Rozdíly jsou však zároveň v rozteči šroubů.

Tady končí špatné zprávy a začínají ty dobré. Alu disky jednoho typu bývají obvykle dostupné v různém provedení otvorů na šrouby a vyškolený personál prodejce dokáže ty správné vybrat pouze podle značky a typu vozu. Často nemusíte ani do kamenné prodejny, neboť kvalitní internetové obchody, jako např. Alukola-Obchod.cz, disponují databází, která poslouží úplně stejně.

Existuje ale ještě jedno omezení, jaká kola z lehkých slitin můžete na váš vůz instalovat. Jejich rozměr totiž musí vždy odpovídat možným rozměrům uvedeným v technickém průkazu vozu. V případě osazení jinak velkými koly nemusí automobil projít STK a v případě nehody může dělat pojišťovna problémy s plněním. Ani toto omezení však není bez řešení. K zakoupeným hliníkovým diskům chtějte typový list. S ním si pak můžete dopsání konkrétního rozměru kol do technického průkazu zařídit. Dobrý prodejce pak jistě s konkrétním postupem poradí.

Alu kola, ilustrační foto

Alu kola, ilustrační foto

Pozor na nekvalitní zboží

Stejně jako u všeho i v případě kol z lehkých slitin platí, že je třeba vybírat kvalitní výrobky. Na internetu najdete bohužel spoustu snímků, jejichž hlavními hvězdami jsou prasklá alu kola. Jakou paseku takový incident způsobí při rychlejší jízdě, si každý dovede představit. Nikdo už se nedozví, jestli za ní stojí podcenění dříve drobné praskliny provozovatelem vozu, jeho brutální zacházení s autem nebo mizerná kvalita výrobku. Jisté ale je, že žádný renomovaný výrobce nechce být s podobnou nehodou spojován, a proto se na kvalitu značkových litých kol můžete spolehnout. I taková lze sehnat co nejvýhodněji, ideálně přímo od firmy Racing Line, která je do ČR dováží.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close