Aditiva můžete přidávat i do motorového oleje. Vašemu autu to může jen prospět

Když se řekne slovo aditiva, většina znalých motoristů si vzpomene na látky, které možná čas od času lije do palivové nádrže. Ti línější nebo movitější si užívají nižší spotřebu, klidnější chod motoru i pocit, že něco dělají pro jeho výdrž přímo při tankování aditivovaných paliv u čerpací stanice. Existují však i další tekutiny, jimiž se mohou dostat aditiva do motoru.

Jedním z klíčových bodů údržby vozu je vedle jeho mytí nebo výměny pneumatik také výměna maziva. Na jeho kvalitu je třeba si dávat pozor. Doporučované intervaly o délce jeden rok nebo 10 – 15 tisíc najetých kilometrů, po nichž si v servisu tuto proceduru objednáte, nejsou mlácením prázdné slámy. Kdo rád pečuje o svůj vůz, měl by se však zamyslet i nad tím, zda nepřidávat nějaké přísady do motorového oleje. I jeho mazací schopnosti lze totiž vylepšit, což má blahodárný vliv na spoustu charakteristik, jichž si řidič při jízdě musí všimnout.

Své o tom vědí například závodní mechanici. Motocyklový jezdec Martin Holoubek nebo stáj BT Racing doporučují výrobky firmy Metabond. Její produkty se dokonce dostaly i na dakarskou rally, a to už je nějaká prověrka materiálu. Snížit tření pohyblivých součástí i v závodním (a tedy dokonale vyladěném) agregátu dokáží aditiva do oleje. A že oleje určené pro závodní použití svou kvalitu mají!

Co ale můžou přinést aditiva do oleje vozu používaném v běžném provozu? V první řadě jde o snížení opotřebení motoru. V moderních vozech je spousta nových technologií, které na celkovou výdrž nemusejí mít zrovna blahodárný vliv. Motoru ale pomoci můžete. Poslouží tak například produkt Metabond ECO, který působí jako zušlechťovač vnitřních povrchů spalovacích komor. Aniž by měnil vlastnosti oleje, dokáže významně snížit tření, což vede jednak k již zmíněnému prodloužení životnosti motoru, ale i ke snížení opotřebení zejména při studených startech, zvýšení výkonu motoru nebo snížení emisí ve výfukových plynech. Příjemnou vlastností aditiv do oleje je také snížení spotřeby paliva. Motoristu tak mohou u srdce zahřát hned dvakrát: postaral se lépe o svého plechového miláčka, a ten se mu za to odmění menším vírem v peněžence, než bývá obvyklé.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close