7 tipů, jak prodloužit životnost pneumatik

Budete-li s pneumatikami zacházet, jak se má, prodloužíte jejich životnost a prospějete tak i životnímu prostředí. Díky následujícím jednoduchým radám společnosti Goodyear vám pneumatiky vydrží déle. Díky tomu pomůžete šetřit cenné přírodní zdroje a omezíte objem odpadu. To je dobré jak pro životní prostředí, tak pro vaši peněženku.

Životnost pneumatik lze významně ovlivnit.

Životnost pneumatik lze významně ovlivnit.

Kontrolujte tlak v pneumatikách

Pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách není nijak obtížná. Tlak v pneumatikách se časem ztrácí a jejich podhuštění může vést k poškození pneumatik. Řada vozidel je sice dnes už vybavena elektronickými systémy monitorování tlaku v pneumatikách (TPMS), ale nahuštění je stále vhodné kontrolovat i ručně pomocí tlakoměru. Hodnoty tlaku jsou obvykle uvedeny v manuálu k vozidlu. Tlak v pneumatikách je správné kontrolovat nejméně jednou za měsíc a před každou cestou s plně naloženým vozem. Na bočnici pneumatik jsou vyznačeny údaje o jejich zátěžové a rychlostní kategorii.

Kontrolujte běhoun pneumatik

Pravidelně kontrolujte vzhled běhounu. Prohlížejte jeho střed, vnější okraje i mezery mezi žebry a hledejte známky možného opotřebení a zapadlé předměty.

Přehazujte pneumatiky

Přehazování pneumatik mezi jednotlivými pozicemi může rovněž přispět k tomu, aby vaše pneumatiky vydržely déle. Pneumatiky namontované vpředu se zpravidla opotřebovávají
na jiných místech než pneumatiky vzadu a výměnou tak lze jejich životnost prodlužovat. Intervaly mezi přehazováním mohou být různé, pravidelněji je měnit se doporučuje řidičům, kteří často jezdí velmi rychle nebo s plně naloženým vozem
1.

Vyvažujte pneumatiky a dbejte na zarovnání kol

Nerovnoměrné opotřebení může signalizovat i závažnější problém se zarovnáním kol nebo s jejich vyvážením. Při správném zarovnání kol pneumatiky vydrží déle, zkontrolovat je budete muset, pokud vozidlo táhne na jednu stranu nebo vůz při středové pozici volantu nejede rovně, případně volant vibruje. Bez potřebné opravy by nerovnoměrné opotřebení pneumatik mělo negativní vliv na jejich užitné vlastnosti.

Přezouvejte pneumatiky na zimní a letní

Chcete-li, aby se pneumatiky uchovaly v dobrém stavu déle, volte vhodný termín pro výměnu letních či zimních pneumatik2. Zimní pneumatiky je vhodné měnit, když teplota klesne pod 7 °C. Chemické složení směsi zimních pneumatik zajišťuje při nižších teplotách lepší přilnavost a trakci a zvyšuje tak bezpečnost jízdy. Při vyšších teplotách se však naopak zimní pneumatiky rychleji opotřebovávají, proto je na jaře zase včas vyměňte za letní.

Kupujte pneumatiky, které vás dovezou dál

Správné pneumatiky s nejnovější technologií vás mohou dovézt dále a vydržet déle. Nové pneumatiky Goodyear EfficientGrip Performance 2 mají nejen lepší užitné vlastnosti, ale se svou delší životností představují i příspěvek k lepšímu životnímu prostředí. EfficientGrip Performance 2 nabízejí nejméně o 20 % více celkových ujetých kilometrů než druhé nejlépe testované konkurenční pneumatiky3 a díky delší životnosti snižují i výdaje na pneumatiky.

Zlepšete své řidičské návyky

Také díky dobrým jízdním návykům nebudete muset kupovat pneumatiky tak často. Plynulý a nenásilný styl jízdy, který zabraňuje nedokonalostem povrchu vozovky, prospěje životnosti pneumatik a zajistí jejich nejlepší výkon. Rychlé přidávání plynu a prudké brzdění, stejně jako agresivní jízda přes retardéry a výmoly pneumatikám nesvědčí a poškozuje je.

Recyklace nebo opětovné použití

V Evropě se každý rok nastřádají více než 3 miliony tun ojetých pneumatik, které je možné recyklovat nebo znovu využít. Musíte-li si již pořídit nové pneumatiky, přistupujte k likvidaci ojetých pneumatik zodpovědně a dejte jim šanci na druhý život.

repro: Temper Communication

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close