7 rad, jak jezdit na náledí

Zima je tu a s ní zvýšená zátěž pro nás – řidiče. Světla je málo, tak nás s ním plnou palbou do očí zásobuje řada protijedoucích i chronických mlhovkářů, v okolí silnic se pohybuje zvěř, jsme často nemocní, minimálně na začátku jízdy prokřehlí a často to i klouže. Z kluzkých podmínek ale není nejhorší sníh. Přinášíme proto rady, jak jezdit na náledí. To je ten pravý adrenalin.

Zima jako v Rusku, foto: Мастер Снов, volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10643363

Zima jako v Rusku, foto: Мастер Снов, volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10643363

Nevyjíždějte

Nejlepší radou je do takových podmínek vůbec nevyjíždět. Pokud můžete jet například vlakem, pro vaše bezpečí uděláte nejlépe. Policie, meteorologové, silničáři i maminka by vám poradili to samé.

Vyhýbejte se místům s hustým provozem

Když už třeba do práce vážně autem musíte, promyslete si cestu. Sami ji znáte nejlépe, tak víte, kde jsou potenciálně krizová místa. Třeba mosty mohou namrznout, i když jinde náledí nehrozí.

V případě náledí se více než kdy jindy vyplatí počítat s tím, že každý další účastník provozu je potenciální nebezpečí. Jeden závodník uklouzne a vezme s sebou pár opatrných. Plná centra měst jsou koncentrací takového nebezpečí. Když necháte plechového miláčka na záchytném parkovišti a do středu města vyrazíte hromadnou dopravou, chybu neuděláte.

Nedrážděte je prudkejma pohybama

Hláška, kterou znáte z Bylo nás pět, platí na hmyz i náledí. Každý prudký pohyb volantem nebo brzdovým či plynovým pedálem hrozí ztrátou adheze. Kruhovým voličem směru otáčejte pomalu, akcelerujte s citem a deceleraci si rozvrhněte na delší časové období.

Zpomalte

Abyste však délkou decelerace nebyli překvapeni, je třeba si na všechno udělat dost času. Už v autoškole se učí, že nejlepší cestou je nižší rychlost. I obutí má pak méně práce se soudržností s podložkou. Zpomalit, je základní způsob, jak jezdit na náledí bez ztráty kytičky.

Předvídejte

Blíží se lesík, tam by se mohly pohybovat srnky. Ze školy by mohlo vyběhnout nepozorné dítě. Za zatáčkou může na silnici ležet ledasco. Počítejte raději vždy s horší variantou a zkuste uvažovat za ostatní a hlavně několik okamžiků dopředu.

Vyzkoušejte si smyk

Štěstí  přeje připraveným. Smyk může nakonec potkat každého a snáze ho zvládnete, pokud už nějaký za sebou mít budete. Dobrým nápadem je škola smyku. I pokud se k ní nedonutíte, zkuste vyrazit na prázdné parkoviště trochu si zaklouzat.

Mějte s sebou…

A když už se to nepovede, buďte připraveni. Teplé oblečení, něco k pití a možná i tyčinka pro případ hladu mohou pomoci, pokud někde zapadnete na delší chvíli. Zimní výbava je ale poněkud rozsáhlejší. Na náledí může pomoci rozmrazovač, lopatka nebo tažné lano.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close