5 základních typů garážových vrat: jaká budou vaší garáži slušet?
Pořizujete garážová vrata a lámete si hlavu s tím, jaký typ zvolit? Měly by odpovídat velikosti vaší garáže, ale také prostoru kolem ní. Pojďme se podívat na 5 základních druhů garážových vrat.
1) Výklopná vrata
Začneme nejúspornějším řešením – výklopnými vraty. Jejich montáž je jednoduchá a levná, připravte se ale na to, že bez dostatku prostoru před garáží se neobejdete. Vrata jsou spolehlivá, do určitých podmínek se ale nehodí. Například pokud se garáž nachází v místě, kde je zvýšený pohyb chodců. Při vyjíždění pak nemáte dostatečný přehled a vyklápěné křídlo může být nebezpečné pro kolemjdoucí.
2) Rolovací vrata
Pokud už garáž máte a hledáte úsporné řešení bez nutnosti větších stavebních zásahů, ideální budou rolovací garážová vrata. Další velkou výhodou je úspora prostoru. Tento typ vrat se totiž roluje do boxu nad stavebním otvorem.
3) Sekční vrata
Sekční garážová vrata jednoznačně vévodí trhu. Proč? Jsou velmi kvalitní a výrobci se na ně nebojí nabídnout vysoké záruky. V garáži zabírají jen místo u stropu, takže o nich téměř nevíte. Perfektně izolují díky přerušenému tepelnému mostu a elastickému pryžovému těsnění po celém obvodu. Pokud si potrpíte na design, můžete jásat. Na trhu najdete sekční vrata v různých barvách a provedeních, atraktivní jsou především dřevěné dekory.
4) Křídlová vrata
O křídlových garážových vratech jste určitě slyšeli. Jde o tradiční řešení pro každou garáž. Jejich hlavní výhody tkví především ve spolehlivosti a dlouhé životnosti. Připlatíte si, zato ale nejlíp využijete vnitřní prostor, který může být současně dílnou.
5) Posuvná vrata
Posuvná garážová vrata jsou podobná těm sekčním. Nezajíždějí ovšem pod strop, ale po kolejnicích na jednu stranu garáže. Připravte se proto na to, že vám ukrojí část vnitřního prostoru. Jejich velká výhoda je, že jdou pootevřít pouze na průchod. To oceníte například v zimě, kdy je cílem, aby teplo unikalo co nejméně.
Stačí už se jen rozhodnout, která garážová vrata sednou právě vám.
Autor článku: Pavla Melenová