10 modelů aut, na kterých vyděláte

I když se to nezdá, i auto může být dobrou investicí. Jistě, rodinný kombík nebo běžný hatchback jen těžko, obzvlášť, je-li nový nebo zánovní. My přinášíme 10 tipů odborníků, které vozy budou na ceně už jenom růst.

Mercedes-Benz 190 (W201)

 Mercedes-Benz 190 (W201) byl v určitém období velmi oblíbeným modelem a jeho hodnota neustále roste. V 70. letech vyčlenil Mercedes-Benz na výrobu nových vozů desetkrát vyšší rozpočet než jeho konkurenti, v důsledku čehož jsou jeho starší modely považovány za nezničitelné. Nejvýkonnější verze 190 E 2.5-16 Evolution II dnes stojí statisíce dolarů. Stále však máte šanci výhodně zakoupit standardní verzi s motory 2,3, 2,5 nebo 2,6 litru.

Toyota MR2 (Mk1, Mk2)

druhá generace Toyoty MR-2, foto: IFCAR

druhá generace Toyoty MR-2, foto: IFCAR

Vozy řady MR2 mají vše, co si může opravdový milovník rychlé jízdy přát – pohon zadních kol, motor umístěný uprostřed vozu, ostré jízdní vlastnosti a manuální převodovku. První generace MR2, která váží sotva tunu, se vyráběla s kompresorem a dokázala zrychlit z 0 na 100 km/h za bezmála 6,5 sekundy. Je to jedinečný, klasický sportovní vůz se dvěma sedadly a výsuvnými světlomety.

Mazda MX-5 Miata (NA)

Mazda MX-5 Miata (NA)

Mazda MX-5 Miata (NA)

Mazda MX-5, známá také jako Miata, je seriózním konkurentem Toyoty MR2. První generace MX-5 se vyráběla v letech 1989-1997 a získala si velkou pozornost. Tento vůz je známý svým hladkým ovládáním a spolehlivým čtyřválcem, který dosahuje výkonu až 133 koní. Pokud hledáte bezpečnou investici a máte v garáži volné místo – MX-5 je jednou z nejlepších možností.

Mitsubishi Lancer Evolution IV

Lancer Evolution IV, představený v roce 1996, je jedním z nejžádanějších a zároveň nejlevnějších modelů určených pro japonský domácí trh. Lancer Evolution 4. generace, jehož cena začíná na 290 000 – 380 000 Kč, má kompaktní čtyřválcový motor dosahující výkonu 276 koní.

 V roce 2015 společnost Mitsubishi ukončila výrobu modelu Lancer Evolution, aby se mohla soustředit na hybridní a elektrické vozy. Tato skutečnost se projevila i na jeho hodnotě.

BMW M5 E34

Mnoho řidičů se domnívá, že BMW řady M je rarita, kterou si nikdy nebudou moci dovolit. Na trhu s ojetými vozidly však lze najít i některé levnější modely, přičemž BMW M5 E34 je jedním z nejzajímavějších příkladů.

 Tento výkonný sedan business třídy, poprvé představený v roce 1988, má řadový šestiválcový motor o objemu 3,8 litru, který dosahuje výkonu 335 koní. Počáteční cena tohoto klasického BMW M5 se pohybuje kolem 350 000 Kč. Jeho hodnota však rychle roste.

Honda S2000

Honda S2000, zdroj: Pixabay

Honda S2000, zdroj: Pixabay

Pokud si chcete koupit sportovní vůz, nenajdete nic šarmantnějšího než Hondu S2000. Zatímco Mazda MX-5 a Toyota MR2 jsou pěkná auta s drobnými nedostatky, S2000 je mnohem rozumnější volbou. Má jednoduchou, ale spolehlivou konstrukci motoru, plynulé ovládání, pohon zadních kol, atraktivní design a atmosférický vysokootáčkový motor o objemu 2,2 litru, který dosahuje výkonu 237 koní. Tento roadster, poprvé představený v roce 1999, se nyní prodává za 250 000 – 380 000 Kč a v nejbližší době se rozhodně nedočká poklesu.

Volkswagen Phaeton

Vlajková loď značky Volkswagen, model Phaeton, představený v roce 2002, si své místo ve vozovém parku německé automobilky nenašel. Těžko mohl konkurovat modelům, které již měly na trhu zvučné jméno, jako například Audi A8, BMW řady 7 nebo Mercedes-Benz třídy S. Vůz se nedokázal prosadit. V důsledku toho byla jeho výroba v roce 2016 zrušena.

 Nejstarší verzi modelu Phaeton si nyní můžete pořídit za pouhých 75 000 až 100 000 Kč. Cena zachovalého modelu však s největší pravděpodobností poroste. Phaeton je jedinečným a solidním pokusem o vstup na trh luxusních vozů – tento model byl inspirován značkou Bentley a má mimořádně bohatý seznam výbavy.

 Land Rover Discovery (Mk1)

 Vozy SUV značky Land Rover jsou známé svými terénními schopnostmi a komfortem, nikoli však spolehlivostí. Ve srovnání s novějšími modely je Land Rover Discovery 1. generace poměrně solidní, nenáročný a spolehlivý vůz, který si získal oblibu mezi milovníky terénních vozů.

 Později se počet SUV Discovery na silnicích zmenšil, což zvýšilo náklady na dobře zachovalý model. To platí zejména pro ten s motorem V8 pod kapotou.

Ford Puma

Ford Puma, autor: Colin Yamamoto

Ford Puma, autor: Colin Yamamoto

Pamatujete si ještě na tento netradičně vypadající kompaktní model značky Ford? Poptávka po něm nikdy nebyla vysoká, proto se vyráběl jen pět let. O 20 let později převzal jméno nový kompaktní crossover. Sběratelé a automobiloví nadšenci mají rádi neobvyklé modely z 80. let, takže tato Puma má značný potenciál. 

Mercedes-Benz C63 AMG V8

Mnoho výrobců automobilů uvádí na trh nové modely s menšími motory a postupně přechází na elektrické verze. Jedním z nezničujících příkladů je řada Mercedes-Benz AMG.

 Extrémně výkonné a řvoucí modely AMG poskytují vše, co si automobiloví nadšenci mohou přát. V roce 2015 však byla ukončena výroba legendárního modelu C63 AMG – jednalo se o poslední model s motorem V8 s přirozeným nasáváním a objemem 6,2 litru. Vzhledem k tomu, že nový Mercedes-Benz AMG si už nekoupíte, je na čase začít si vážit starších modelů se silnými spalovacími motory.

 Investování do automobilů vyžaduje znalost jejich historie a nároků trhu. Pokud se chcete vydat touto cestou, vyvarujte se impulzivním rozhodnutím založených na emocích. Vyberte si správný model, obrňte se trpělivostí a později budete moci svůj vůz prodat za mnohem vyšší cenu.

zdroj: carVertical

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Open

 

Close